Artık Arkadaşlara Güvenilmediğinde Ne Olacak?

tiamath

@tiamath yazdı...

02.10.2020

BU YAZI SPOILER İÇERMEKTEDİR

Mezarını Derin Kaz Birbirleri ile mükemmel uyumlu üç arkadaş, biraz tasarruf etmek maksadıyla evlerindeki bir odayı kiraya vermeye karar verirler. Fakat alacakları dördüncü kişinin ilginç bir karakter olmasını ve kendileri ile uyumlu olmasını isterler. Kiraya girmek için gelenlerle resmen oyun oynarcasına sorular sorup dialoglar kurarlar. Bu sorular bazen çizgiyi aşan, sınırları zorlayan seviyelerde bile olabiliyor. Film buraya kadar ki kısmı ile, bu üç arkadaşın birbirine olan uyumunu ve bir kişiyi daha kiracı olarak olsa bile kabul etmek için ne kadar ince eleyip sık dokuduklarını anlatmış oluyor. Peki sonra ne mi oluyor?

Sonunda bir kişi kiracı olarak alınır ve nihayetinde evde kaldığı ilk gün odayı içeriden kilitler, yüksek dozdan kendi ölümüne neden olur. Odadan ses çıkmadığını fark eden üç arkadaş, kapıyı tıklar, seslenir, camdan içeri bakar ama sonuç yoktur. En sonunda kapıyı kırıp girerler ve ceset ile karşılaşırlar. Bununla birlikte yatağın altında bulunan oldukça yüksek para ile dolu çantayı da bulurlar. İşte bu üç sıkı arkadaşın ilk dönüm noktası burada başlar. Biri parayı kullanalım der. Diğeri polisi aramalıyız der. Üçüncüsü ise tamamen kararsızdır. Günün sonunda paranın gücü diğer tüm zihinleri etkisi altına alır. Bu noktadaki karar sürecinin yeterince iyi anlatılamadığını düşünüyorum. Yani bir + bir - ve birde nötr oyumuz var fakat çok kısa bir süre içerisinde hepsi + oya dönüşüveriyor. Burada ikna edici bir konuşma, gerçekleştirmek istedikleri hayallerle ilgili birkaç dialog olsaydı daha mantıklı bir geçiş olabilirdi.

Şimdi de kurtulunması gereken bir ceset var tabi ki ortada. Ve bu kurtulma işlemini kimin yapacağı ile ilgili de bir muamma. Bir tanesi cesetle ilgili bir işlem yapmak istemezken diğeri bu işte ortağız nasıl ben yapamam diyerek kenara çekilirsin diyor. Günün sonunda kısa çöpü çeken cesedi parçalar kararı alınıyor ve işi yapmak istemeyen vicdan sahibi dostumuza düşüyor bu iş. İşte film bu noktada, masumiyetin yırtılışını gösteriyor. Bu noktaya kadar vicdan yapan arkadaşımızın artık bu değerli zihninden silmesini gösteriyor. Artık başka şeyleri vicdani hesaplarıyla meşgul olacağını görüyoruz. Filmin devamında da gördüğümüz diğer iki adama olanlardan sonra, anlıyoruz ki bir kere suç işlemeye bulaşınca gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Her ölümden sonra öldürmek daha da kolaylaşmaya başlıyor. İş öyle bir noktaya geliyor ki arkadaşları dahi öldürmek çocuk oyuncağı halini alıyor. Bu anlatım ile, masumiyetin bozulmasını güzel anlattığını düşünmekteyim. Bu öyle bir değişim ki, samimi arkadaşları dahi artık ondan korkmaya başlıyor.

Arkadaşlığı bozan unsurlara gelirsek, ilk olarak paranın işin içine girmesi ve saflığın bozulması gibi görünebilir ama filmde çok kısa bir sahnede, tavan arasına delikler açıp orada yaşamaya karar veren davidin, deliklerden julia’yı gözlediğini görüyoruz. Buradan şöyle bir çıkarım yapılabileceğini düşünüyorum. Her ne kadar üç samimi arkadaş olsalar da, bunlardan ikisinin yürütmekte olduğu cinsel ilişki, diğer arkadaşlarında bir dışlanmışlık oluşturmakta. İşin içine para girmeseydi bile, günün birinde üçüncü arkadaşın da julia’ya karşı boş olmaması yine bu arkadaşlığı bozan etken olacaktı.

Filmin finalinde ise, artık kimsenin kimseye zerre güveni kalmadığı çok başarılı bir şekilde aksettirilmiş. Aslında bu sahnenin mesajı, dans ettikten sonra düşen erkek arkadaşının boğazına basan julia ile, ve kaşların arasına matkapla iz yapan david ile verilmişti. Şakayla da olsa birbirlerinden kurtulmayı simgeleyen davranışları sergilemişlerdi. Günün sonunda öyle de oldu. Ayrıca filmin müzikleri oldukça başarılıydı. Filmin çoğu neredeyse boş bir dairede geçmesine rağmen dolu bir filmdi.

Filmde saçma bulduğum bariz kısımlar ise, levye ile iki ayağına vurulmasına rağmen Alex’in öylece kalkıp yürüyebiliyor olması ve yine Alex’in bir şekilde müffettişler ile beraber ormana gitmesi. Alex’in işi ile ilgili herhangi bir şey verilmedi. Hangi etiket ile aralarına girebildi ki? Bunun dışında da ufak tefek mantık hataları var ama filmin bütününü çok etkilemiyor. O yüzden de filmi başarılı buldum.

DEĞERLENDİRME

Konu

6

Oyunculuk

6

Senaryo

6

Kurgu

6

Sanat Yönetimi

6

6.0
Fena Değil!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL