Hep Bir Düşman Ararız

musarts

@musarts yazdı...

01.06.2017

Tepenin Ardı

Hep bir düşman ararız. Emin Alper’in ilk filmi Tepenin Ardı bize ilk bu cümleyi hatırlatıyor. Kısaca özetleyecek olursak Faik Orman İşletmesi’nden emeklidir. Emekliliğinde yaşadığı kasabaya yerleşip babasından kalan araziyi işler. Araziye bakması için Yörük Mehmet ve ailesi ile anlaşır. Küçük çapta keçi sürüsü beslerler. Ağustos ayında Faik’in oğlu Nusret, iki çocuğu Zafer ile Caner’i alıp birkaç günlük tatil için yaylaya Faik’i ziyarete gelir. Oğlu ve torunları geldiğinde Faik tepenin ardındaki Yörüklerle kavgaya tutuşur.

Peki, kimdir bu Yörükler ve neden her kötü şeyin nedeni onlarda aranır. İşte paranoyaklaşan Faik kendini o kadar çok bu düşünceye inandırır ki dönüp kendi içine bakamaz hale gelir. Tepenin ardı bize empati yoksunluğumuzu düşman yaratma hünerimizi gösterir.

Bir yerlerde sorunlar ve yanlışlar her zaman başkalarının yani kendince kötü kabul edilenlerin üzerine atılır. Bu ötekileştirilmişlerin kaderi gibidir. Filmde bir tepe vardır ve hane içerisinde ne yaşanırsa yaşansın müsebbibi o tepenin ardında ki Yörükler olarak gösterilir. Hâlbuki biz filmde Yörüklere dair bir sahne dahi görmeyiz.  Filmde Yörükler Faik ve ailesi için baş belası sorunların kökeni ve bu toprakları terk etmesi gereken bir topluluk olarak algılanıyor.

Herkesin olumsuz bir şey başına geldiğinde kesin o yâda onlar yapmıştır diye yaftaladığı birileri yok mu sizce de. Ayrıştırmak öz eleştiri yapmadan günahı başkasında aramak dönüp kendine bakmamak beklide insanoğlunun en kirli tarafı…

Emin Alper bize duygudaşlık kurmanı ne kadar etkili ve hayat kurtaran bir kavram olduğunu bu filmle bir kez daha tokat gibi yüzümüze vuruyor. Her otorite başkasına göre Yörük olabilir. Film bize içimizde ki İrlandalıyı aramayı bırakmalıyız mesajını veriyor gibi. Tepenin ardındakiler kendi iç hesaplaşmalarını görmeyen ev ahalisinin hatalarını yüklediği bir olgu gibi önümüze seriliyor.

İlk filminde insan ve toplumun en çetrefilli sorunu olan “ötekileştirme kavramını” basit sade ve bir o kadarda etkili ele alan Emin Alper son sahnede ise hatayı başkasına yüklemenin sonu savaşa sebep olur der gibi.

 

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI