Herkese karşı tek başına mısın?

superhans

@superhans yazdı...

13.02.2021

Seul contre tous Sinemasından büyük haz aldığım, toplumun yapısına ve düşüncelerine uygun olmayan, kendine belirli bir yol çizmiş ve taviz vermeyen, "sinemanın kötü çocuğu" Gaspar Noe ve benim için bir başyapıt olan Seul Contre Tous, Türkçesi ile Herkese Karşı Tek Başına.

Baştan söyleyeyim, bu film herkes için değil, ki benim gözümde değerli olmasının bir nedeni de bu.

Protagonistimiz eski bir kasap, ve döne döne iş aramaktan da sıkılmış. Hamile eşinin problemleri ve memnuniyetsizlikleri de sırtına binince hayatı ve toplumu daha da derinden sorgulamaya başlamış.

Filmle alakalı fazla detaya girmek istemiyorum, çünkü izlemeden anlanabileceğini veya anlatılması gerektiğini düşünmüyorum.

Odaklanmak istediğim esas konu filmin odaklandığı noktalar ve Gaspar’ın antinatalizm (doğum karşıtlığı) felsefesini ve toplum düzeni karşıtlığını müthiş işleyişi, filmin sonunda sorgulatışı olacak.

Filmin odaklandığı nokta göz önünde olmayan, toplumun umursamadığı ama toplumu oluşturan grup, kısaca çoğumuz. Bizler toplumu oluşturup toplumun düzenini(!) sağlayanlarız ama maalesef ki yine toplumdan dışlanmış olanlar da biz ve bizim gibiler oluyor. Filmdeki kasap dostumuz da aynen bizim gibi. Çalışmak istemiyor, ki çalışacak iş de bulamıyor. Eşinin aşağılayıcı bakışları altında ezilmekten bıkmış ve toplumda bulunan diğer erkekler ile aynı yapıya sahip olmadığını düşünmeye başlamış bir insan. Tabii ki, filmin ilerleyişinde de bu ezilmekten bıkmışlığı ve toplumun toplumdan kurtulmak isteyenleri nasıl daha fazla ezdiğini görüyoruz.

Antinatalizm (doğum karşıtlığı) filmin başka bir odağı sayılabilir. Yeni bir insanı üretmenin ve o insanı isteği dışında böyle bir dünyaya getirmenin saçmalığını ve absürdlüğünü çok güzel ele almış Gaspar. Ahlak kurallarını da yine Antinatalizm’in lehine olacak şekilde kullanarak izleyenleri kendi değerlerinde bir çelişki bulmaya itmeye çalışmış, ve benim açımdan bunu da çok iyi başarmış.

Yazıyı çok uzun tutmak istemiyorum,
toparlamam gerekirse, bu film herkese göre değil, ama aynı zamanda herkesin izlemesi gerektiğini düşündüğüm bir film. İzlerken bol bol rahatsız olabilirsiniz, verilen mesajları almak istemeyebilirsiniz ya da yanlış olduğunu düşünebilirsiniz, ama her ne olursa olsun Gaspar’ın Herkese Karşı Tek Başına’sı bir filmdir ve elbette ki izleyicilere yaşamı ve yaşamın içindeki düşünülmesi gereken yerleri, zaman zaman kimilerine göre iğrençlikle de olsa, göstermeyi başarmış bir filmdir. Bu yazıdan sonra izlemeye karar verenlere iyi seyirler diliyorum :)

DEĞERLENDİRME

Konu

10

Oyunculuk

9.1

Senaryo

10

Kurgu

10

Sanat Yönetimi

8.9

9.6
Mutlaka İzleyin!

YORUM YAZ

SPOILER
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL