V For Vendetta: Anarşist Kahraman

tamara

@tamara yazdı...

09.03.2010

V

V For Vendetta'nın tarihine bakacak olursak, İngiliz Yazar Alan Moore'ın 80'li yıllarda yazmış olduğu bir çizgi roman serisinden uyarlanmıştır. Wachowski Biraderlerin yapımcılığını üstlendiği filmin yönetmeni de yine daha önce Matrix filminde karşımıza çıkan James McTeigue'dir.Giriş sahnesiyle birlikte film 5 Kasım 1605 yılında Guy Fawkes'in, iktidardaki yönetime karşı gerçekleştirmeye çalıştığı "Barut Kokusu" diye bilinen İngiliz Parlamentosu'nun havaya uçurulma eyleminin başarısız oluşu ve Guy Fawkes'in asılma görüntüleri üzerine Evely karakterinin müthiş monologu ile başlar...Bu arada günümüzde yıl 2020'dir ve eylemin 415. yıldönümüdür. İngiltere yine o dönemdeki gibi zorba ve faşist bir şekilde yönetilmektedir. Düşünce özgürlüğünün olmadığı, gece sokağa çıkma yasaklarının uygulandığı ve daha da kötüsü halkın bunu kabullendiği bir dönemdir. İşte tam bu anda ekranda maskeli bir adam görünür ve izleyicilere 5 Kasımı hatırlatan, akıllara kazınan repliği söyler "hatırla, hatırla 5 Kasımı hatırla..."


Bundan sonra ise Çaykovski'nin 1812 Uvertürü eşliğinde, V'nin Adliye binasını patlatmasıyla gelişmeye başlar. V film boyunca yüzüne taktığı maskesini sadece bir defa ağlarken çıkaracak ve filmin sonlarına doğru bu maske, inanılmaz güzel bir sahneye imza atacaktır.  Daha sonra gelişen olaylar anlatılan hikâyeler fazlasıyla görülmeye değerdir, özgürlük ile ilgili çok güçlü diyalogları ve replikleri olan bu filmin hemen hemen her sahnesinde duvarlara yazılacak cümleler söylenmektedir. Bunun dışında, faşizme, dogmatik düşünceye, düşünce özgürlüğüne ve medyaya çok önemli göndermelerde bulunmaktadır. Bu göndermelerin edebi bir şekilde yapılması ise kanımca filmin sanatsal değerini arttırmaktadır.


Film 2006 yapımıdır. Genel olarak anarşizme yatkınlığı nedeniyle ve yaratılan karakterin "ne" olduğuna karar verilememesi üzerine çok tartışılmış hatta bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Nitekim V'nin bir kahraman mı yoksa bir terörist mi olduğu hala kesinliğe kavuşmamıştır. Kanımca V Karakteri anarşizmi benimsemiş bir kahramandır ama bu tanım sadece filmden çıkarılan bir sonuç değildir. Çizgi roman ile filmdeki karakter farklılığının bunda etkisi büyüktür, zira çizgi romandaki V karakteri tamamen anarşisttir ve yönetimi devirmek için her yol mubahtır mantığıyla hareket etmektedir, fakat filmde bu karakter biraz daha yumuşatılmıştır. Yaratılan kahramanın, yaratılan dünyada kötünün iyisi olduğu için midir yoksa gerçek dünyada da böyle insanlar beklendiği için midir bilinmez ama birçok izleyici tarafından sevilir ve takdir edilir. Etkileyiciliği yüksektir, izlendikten sonra uzun bir süre izleyicinin kafasını meşgul ettiği deneyimle sabittir.5 Kasım hakkında kısa bir bilgi (Burcu Aydoslu'nun yazısından alınmıştır): Her yıl 5 Kasım’da, Bonfire Day/Night olarak adlandırılan bir festival düzenlenir. İngiltere’nin her yerinde ateşler yakılır, havai fişekler patlatılır ve Fawkes’un krala ve hükümete kurduğu komplonun ortaya çıkartılışı kutlanır. Tüm ülkede Fawkes maskeleri satılır ve komplocunun ya da adamlarının kuklaları yakılır. Fawkes, halkı ezen ve kullanan baskıcı düzene karşı çıkmış bir devrimci, bir özgürlük savaşçısı değil, İngiltere’nin gelmiş geçmiş en büyük vatan haini ilan edilir. İrlanda’da bir barın duvarında kendisi hakkında şöyle yazmaktaymış: “Guy Fawkes; parlamento binasına dürüst biçimde giren ilk ve tek adam...”

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI