Reality Show Dünyasının Bir Numarası: Truman Show

hanife08

@hanife08 yazdı...

07.07.2017

Truman Show

    İnsanoğlu doğar, büyür ve ölür. Bu hayatın akışında yaşamış olduğumuz en doğal süreçtir. Bazılarımız anne karnından 9 ay 10 günlük süre zarfından önce veya daha sonra dünyaya merhaba dese de her sağlıklı bebek mucize yolculuğunu tamamlayarak gerçek hayata ilk adımını atar. Truman Burbank da mucize dolu bu yolculuğunu gerçekleştirebilmiş bir kişiydi. Fakat Truman’ın diğer bebeklerden bir farkı vardı. O anne karnındayken bile milyonlarca izleyici kitlesine sahip bir bebekti. Fetüs halinden başlayarak bir dizi yapımı içerisinde büyütülen ve her şeyden bir haber Truman her dakika, her saniye izlendiğinin farkında olmadan kendisi için yaratılmış, her şeyiyle sahte bir dünyada yaşamaya başladı. Truman show fikrinin yaratıcısı olan Christof tv şovu için  kurgularını düzenlediği bir tepeden,  şovun içinde yer alan karakterlere verdiği rollerle Truman’ın hayatında seyirciyi  bazen heyecanlandırıp mutlu edeceği bazen de üzüntü verici olaylarla  onlara  empati yaptırabildiği bir realiteyi seyircisinin beğenisine sunmaktaydı.  Aslında bu filmde Christof  karakteri Tanrı algısının filmdeki bir tezahürü olarak karşımıza çıkmaktadır.  İnsanlar yaratıcının kendileri için çizmiş olduğu kader doğrultusunda yaşamaktayken Truman da kendisi için yazılmış bir dizi senaryoyu zaman içinde kâh sorgulayarak kâh başına gelenleri kabullenerek yaşamaktaydı. Ta ki tek düze yaşamında her gün yaptığı üzere işine gidecekken gökten bir spot lambası düşene dek…

  Yaşamdaki ayrıntılar bir bütün olarak ele alındığında gerçek bir olguya ulaşılabilir. Basit bir şey gibi gözüken spot lambası aslında Truman’ın hayatının bir dönüm noktasıydı. Doğru bildiklerinin kendi algılarından mı oluştuğunun ya da gerçekte yaşanılan ile kendi yaşadığı dünyanın aynı düzlemde olup olmadığının kanıtı niteliğinde bir değer oluşturdu gözümüzde o spot lambası. Bu olaydan sonra Truman’ı etrafındaki tüm insanların kendisinden saklanılan bir gerçeğin var olduğu şüphesi esir alacaktı. Denizde öldüğünü sandığı babasını karşısında gördüğünde ise artık gerçeğin peşinden gitmesi gerektiğine dair en belirgin ipucuydu. Truman evliliğini, arkadaşlığını,  yıllardır tesadüf olduğunu düşündüğü tüm  o yaşadığı şeyleri sorgulayarak kendisine yapıyan zihin manipülasyonunun sınırlarının dışına çıkmıştı. Aşık olduğu kızın kendisine söylediği bütün her şeyin sahte olduğu ve insanların onu izlediği gerçeği düşüncesi Truman’ın zihninde bir netlik kazanmalıydı. Kendisini izleyenlere şovun parçasında yer alan oyuncular gibi rol yapmaya karar vermişti. Zihninde bir sürü soru vardı Truman Burbank’in. Evlendiği kişi de bu oyunun bir parçası mıydı? Gerçekten bir hemşireyle mi evliydi? Neden istediği zaman kolayca tatile çıkamıyorlardı? Sürekli aynı kişileri günün aynı saatinde aynı kılıkta görmesi tesadüf olabilir miydi gerçekten?

     Hakikatin cevabını almak için gerekli olan şey bazen cesarettir. Babasının ölümüne yol açan deniz kazasından sonra denizden korktuğu için yolculuk yapamayan Truman’ın bir karar vermesi gerekti. Şovun değerli izleyicileri  ekranları başında pür dikkat Truman Burbank’in özgürlüğüne kavuşup sonunda  gerçek dünyasının ne olduğunu öğrenip öğrenemeyeceğini bekliyordu.  Truman kendince doğru kararı verip deniz yolculuğuna çıktı ve  kendisi için yaratılan sınırları aşmaya başladı.Şovu izleyenlerin çoğu  bu durumdan memnun olsalar da  şovun yaratıcısının olaya müdahalesi gecikmedi. Fakat en sonunda  filmin yaratıcısı Truman’ın kendi seçimini yapmasında özgür olduğunu ifade ederek yine tanrının insanlara hür irade vermesine bir atıfta bulunuldu. Kahramanımız filmde beklenildiği gibi kendi gerçekliğini seçip bilinmezliğe doğru adımını atmış oldu. Filmin sonlarında vurgulanan gerçekliğin bize sunulan haliyle kabul edildiği sözü aslında görünürde olan olayların ve yaşadığımız hayatın sorgulanmadan hiçbir değerinin olmayacağının bir ifadesiydi. Christof’un "Çünkü insanlar böyledir,sizin onların önüne koyduğunuz yaşamı çabuk kabul ederler ve pek fazla düşünmezler." Sözü de zaten bu fikri kanıtlar nitelikteydi. Son olarak Truman show eğer takıntılı biriyseniz izlemeniz için çok sakıncalı bir film. Bu filmi izledikten sonra izleniyor muyum korkusunu üzerinizden atmak biraz  zaman alabilir.  

YORUMLAR

SPOILER

Spoiler içeren yorumlarınızda "spoiler"
butonunu kullanınız.

SPOILER

SİNEROBOT

BUGÜN NE İZLEMEK İSTERSİN?

YILI

SÜRESİ

PUANI