SİNEKRİTİK

Vertigo Filmine Göstergebilimsel Bir Bakış

Göstergebilim, günlük yaşantımızda karşımıza çıkan fakat anlamlandırılmayı bekleyen nesneleri, olgu ve olayları kapsar. Sinemada belirli bir zaman diliminde belli bir mekanda olgu ve nesne(kod) gösterilir ve gösterilen her zaman anlamlandırılmayı bekler. Hitchcock sinemasında... Devamı..

seymakoksal

@seymakoksal yazdı...

04.01.2020

İlişkilere karamsar bir bakış; Marriage Story

Son dönemde sinema severler açısından ilgiyle karşılanan film belli ki çokça tartışılacak değerde bir yapım olmuş.Bilirsiniz insanlar filmlerdeki karakterlere ne kadar yakın hissederse o denli etkisinde kalır.Bu filmde tamda böyle arada bırakacak türden bir yapım.Nicol veya... Devamı..

zanezav

@zanezav yazdı...

01.01.2020

Marksist bir pencereden Joker incelemesi

Filmin vizyona girmesiyle birlikte çeşitli yorumlar yapıldı.İşin teknik kısmı ile ilgili fazlaca incelemeler yapıldı.Başrolün başarılı oyunculuğu vs.Ben bu yazıda bu teknik kısımların dışında içeriğe dair farklı bir perspektif sunmaya çalışıcam. Yazının kışkırtıcı başlığından... Devamı..

zanezav

@zanezav yazdı...

24.12.2019

4 Yıldır Lorenzo'nun Yağını Kullanıyorum...

Mücadele tam olarak nedir? Bir kimse evladı için verdiği mücadelede sınırları ne kadar zorlayabilir? İradesini ne kadar koruyabilir? Bu gibi soruların cevabını bu filmde bulabilirsiniz. Yaşanmış olaylardan uyarlanmış olan filmde henüz on yaşına girmemiş olan bir çocuğun gittiği... Devamı..

tiamath

@tiamath yazdı...

19.12.2019

Batı Dünyasına Hoş geldiniz...

Gerçekliğin doğasını hiç sorguladın mı? (Bernard) 1973 yapımı aynı isimli filminden uyarlanmış olan, ana teması ileri derece yapay zekanın keşfinden sonra bu zeka ile üretilmiş olan sentetiklerin, varlıklı insanların hizmetine sunarak oluşturulmuş olan bir ortamda, bu kişilerin... Devamı..

tiamath

@tiamath yazdı...

06.12.2019

GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
ŞİFREMİ UNUTTUM
ÜYE OL