Belirsiz Gece Suare 33 - Adaylar

1)  Sol Ayağım (1989) - My Left Foot: The Story of Christy Brown - esmeralda

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_1511.jpg" />

Beyin felçli olarak doğan Christy Brown, hastalığı nedeniyle hareketlerini kontrol edemez ve tekerlekli sandalyeye mahkum bir yaşam sürer. Ancak çocukluğunda, sol ayağının felçten etkilenmediğinin farkına varması hayatını değiştirecektir. Christy sol ayağını kendine verilmiş bir şans olarak görür ve azmin de yardımıyla hastalığının etkilerini yenmeye çalışır. Bu çalışmanın sonucunda ise sakat vücudunun içinde gizli olan zeka ve yazma yeteneği ortaya çıkacaktır.

 

2)  Bir, İki (2000) - Yi yi : A One and a Two... - esmeralda

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_4143.jpg" />

edward yang "yi yi" adlı filminde bir aileden yola çıkarak tayvan'da yaşamın yarattığı gerilimi işliyor. orta yaşlı işadamı nj kişisel ve mesleki bir krizdedir. bu arada büyükanne felç geçirir, eşi dini bir guruba katılır,duygusal kızı genç kızlığa adım atmakta ve dahi oğlu uyumsuzluk çekmektedir. paralel öyküler, insanların yaptıkları seçimlerin yaşamlarını nasıl etkilediklerini duygusal ve entelektüel bir boyutta anlatıyor.

 

  3)  Aşçı, Hırsız, Karısı ve Aşığı (1989) - The Cook the Thief His Wife & Her Lover - okgokg

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_2317.jpg" />

İğrenç bir insan olan korkunç haydut Albert, adamları ve karısı Georgina ile birlikte her akşam aynı lokantada kurdurduğu açgözlü sofrada yemek yemektedir. Albert'in saçtığı dehşet, Fransız aşçı Richard'ın, yemek aralarında Georgina'nın aşığı Michael ile mutfak köşelerinde yatıp kalkmasına göz yummasına sebep olmaktadır.  

 

4) Cennetin Çocukları (1997) - Bacheha-Ye aseman - Essam

 

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_6815.jpg" />

 

Onlar karşılaştıkları ve yaşadıkları sorunları aileleriyle paylaşmıyorlar, kendileri çözmeye çalışıyorlar. Aslında sorunları Zahra'nın kaybolan ayakkabılarıyla ilgili. Abisi Zahra'nın ayakkabılarını kaybettiği için kendi ayakkabılarını kardeşiyle paylaşmak zorunda kalıyor. Çünkü yeni bir çift ayakkabı alamayacak kadar yoksullar. İki kardeş günlerini tek bir çift ayakkabıyı paylaşarak geçirmeye çalışıyorlar.

 

  5) Hıçkırık (2002) - Hukkle - yesilimtrak

 

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_4824.jpg" />

Yaşlı bir adamın hıçkırıklarıyla başlayan, köydeki kadınların dayanışmasıyla bağlanan bir planı anlatan güzel bir film. Ortalığı saran ve birinden diğerine geçen hıçkırık film boyunca devam etmektedir. Yarı cinayet, yarı doğa belgeseli. Filmin en ilgi çekici ozelliklerinden biri filmde hemen hemen hic diyalogun bulunmamasi. Çeşitli ayrıntılar, günlük boğuşmalar, rutin ve suratında yaşlılığın derin izlerini taşıyan bir adamın hıçkırığıyla devam eden film, bunların arasına bir de cinayet iliştirilmesiyle, hıçkırık temalı sıradışı bir görsel bir şölen haline geliyor.  

 

6) Acı (2012) - Pieta - ozgurce 81

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_55023.jpg" />

Tefeciler için çalışan acımasız bir adam (Lee Jung-Jin) şöyle ya da böyle bir şekilde borçlulardan para almaktadır. Bir gün, bir kadın (Jo Min-Su) onun annesi olduğunda ısrar ederek onun karşısında durur.

 

  7) Sekiz Adam Dışarı (1988) - Eight Men Out - nickim_kac_karakter

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_9544.jpg" />

Gerçek bir olaydan hareketle çekilen Eight Men Out 1919’da Amerikan Beysbol Ligi’nde yaşanan büyük bir şike skandalının perde arkasını gözler önüne seriyor. Gelmiş geçmiş en iyi beysbol filmlerinden biri olarak nitelendirilen filmde, Chicago Sox takımının yıldızlarının bir kumarbazın önerisiyle kaybetmeye oynamalarının ve kazanmaları halinde ellerine geçecek paradan daha büyük bir meblağ için şike yapmalarının öyküsü anlatılıyor. Spor filmlerinden hoşlananlar için kaçırılmayacak bir fırsat.

 

8 ) Röntgenci (1960) - Peeping Tom - cemal erdem

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_9349.jpg" />

Çocukluğunda babası tarafından korkutulan ve bu korku dolu anları kameraya babası tarafından çekilen Mark, zamanla psikolojik dengesini yitirir ve genç kadınları öldürmeye başlar. Onları öldürürken aynı zamanda ölüm sırasında yaşadıkları her anı da kamerasıyla kaydetmektedir. “Peeping Tom” olarak bilinen röntgencilik hastalığını beyazperdeye taşıyan ve gerilim türünün ilk örneklerinden sayılan bir yapım.

 

Bir İki ve Hıçkırık beni konuları ile yakalamış olsa da, her ne kadar Majid Majidi filmlerinden birini izlemek istesem de Peeping Tom'u görünce dayanamayıp oyumu ona yapıştırıyorum :) 

Peeping Tom'u direk sana önerecektim zaten :) ben de izlemedim de Sinema dergisinde esaslı bir yazı var bu ay :)

Eight Man Out diyorum :)

Alamadım bu ay sinema dergisini iyi hatırlattın :) valla çok meşhur bir film, yıllardır izleyeceğim ama kısmet olmadı bir  türlü

Görür görmez dedim, oooooooooo :) doktorluk film buldum :) ben de izleyeceğim ama :=)

İzleyelim de kültürlenelim dostum :) 

Dergide okuyup heyecanlandım, özellikle yönetmenin kariyerine mal olduğunu okuyunca :) sansür kurulu ve yapım şirketleri elemanın başını yemiş. Suareden çıkmasa da izlenir :)

Vay filmin o yönünü hiç bilmiyordum. Çıkmaz da sanırım ama izlenir elbet :) 

iyi geceler...pieta diyorum :)

Uzun zamandır izlemek istiyordum.Aşçı,hırsız,karısı ve aşığı diyorum:)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.