Belirsiz Gece Suare no: 69 - Nunta Muta & Slient Wedding

Nunta Muta & Slient Wedding

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/13342.jpg" />

 

Romanya, Lüksemburg ve Fransa ortak yapımı olan film, komedi ve drama yönelik olarak sahnelendirilmiştir. Stalin zamanlarında Romanya'nın bir köyünde yaşananlar anlatılır.

 

 

Mutlu bir çift evlenmek üzeredir ve büyük bir topluluk bu olayı kutlamak için hazırken, bir kaç komünist asker, parti liderinin (Stalin) ölümünden sonra bir hafta ulusal yas ilan edildiğini duyurmak için kasabaya gelir. Bunun ardından düğün yasaklanır ve topluluk yine de devam etmenin bir yolunu aramaktadır. Çözüm eğlenceli olduğu kadar cesur ve yaratıcıdır da. Düğün her şeyiyle devam edecektir.

ilk günden ödevimi yapmış olmanın verdiği coşku ile ilk yorumu ben yapayım dedim :) o coğrafya insanının neşesini tutkusunu herşeyiyle perdeye yansıtmış bir film ile karşıkarşıyayız. tabii hüznünü de... komedi ve dram unsurları iç içe oldumu daha bir seviyorum filmleri. bu da öyle filmlerden. kahvedeki dünürler arası kavga ve bir anda barışıp sarılma sahnesi özetliyor aslında bu köy insanının yaşantısı. herşey bir coşku seli içinde olup bitiyor kavgalar da barışmalar da aşklar da. sonra sen kalk bu insanlara eğlenmek gülmek düğün ve cenaze yapmak yasak de. oldu! onlar ne yapar eder o düğünü yapar. hayatımda gördüğüm en ilginç ve komik düğün sahnesi. sessiz düğün! :) tabi başları öyle demek lazım. sonu hakkında bişey demiyeyim şimdiden izleyin görün... bi tek o doğa üstü olaylar olmasa da olurdu dedirti bana ya neyse o kadar da olsun artık. güzel filmdi güzel. doktora teşekkürü borç bilirim :))

ben de izledim ama bitiremeden uyumusum :)

çok hızlı bir artı olacak bu sefer aldığım ;)

 

daha önce suarelerin birinde önerildiğinde izlemiş ve çok eğlenmiştim. tüm ayrıntılarını hatırlamasam da (ki izlediğim filmi 5 dakika sonra unutmak gibi şahane bir özelliğim var) düğün yemeği sahnesi hala aklımda. gayet orjinal bir fikirden yola çıkıp tam da o coğrafyanın neşesine yakışır bir film çıkartmışlar ortaya,ellerine sağlık :) bir müziklerinin çok tatlı olduğunu hatırlıyorum,başka da bir anı yok hafızamda ;)

Düğün sahnesine bittiğim, gelinin babasının esprileri ile eglendigim bir film :-) ben şahsen dogaustu olayı cok Sevdim. O samimiyete böyle bir şeyler lazımdı. Olayı daha tatlı hale getirmiş. O tecavüze uğrayan kızı buldukları zamanki dekor ve sonrasında ilk görüldüğü sahnedeki değişik çekim tekniği çok iyiydi. Ben filmi baş ucuma aldım umarım sizler de beğenirsiniz. yurtdışında olduğum halde izlediğim filmi seçtiğiniz için çok teşekkür ederim :P bu yarışta bende varim, eksi almayacagim ;-) :P
Düğün sahnesine bittiğim, gelinin babasının esprileri ile eglendigim bir film :-) ben şahsen dogaustu olayı cok Sevdim. O samimiyete böyle bir şeyler lazımdı. Olayı daha tatlı hale getirmiş. O tecavüze uğrayan kızı buldukları zamanki dekor ve sonrasında ilk görüldüğü sahnedeki değişik çekim tekniği çok iyiydi. Ben filmi baş ucuma aldım umarım sizler de beğenirsiniz. yurtdışında olduğum halde izlediğim filmi seçtiğiniz için çok teşekkür ederim :P bu yarışta bende varim, eksi almayacagim ;-) :P
Absürd filmleri severim.Ne zaman ne olacağı belli olmaz.Süprizlerle doludur bu filmler.Sessiz Düğün'de (orijinal adını hatırlayamadım) absürd sinemanın güzel bir örneği.Şahsen filmi sıkılmadan izledim.La Dolce Vita filmini izledikten sonra ilaç gibi geldi.Filmde akılda kalacak o kadar çok sahne var ki.Beni en çok etkileyen sahne ise babanın vurulduğunu anlamayıp gömleğini temizlemek istemesiydi.Düğün sahneleri ise bizim "beynelmilel"filmine fena halde benziyor. (Çalgıcıların çalıyormuş gibi davranmaları).Filmdeki oyuncu kardeşlerimizi çok beğendim.Esas kızımız, umutsuz evkadınları filmindeki kadın oyunculardan birine (ismini bilmiyorum) çok benziyor.Kısacası film güzel.Ben beğendim.10 üzerinden 8 veriyorum.:)
Bu arada filmde antikominizm propagandası yapılmış biraz.Bu eleştirileri biraz abartılı bulduğumu da belirtmek istiyorum.:)

küçük, sakin ve mutlu bir romen köyü.

bırbırını cok seven ve evlenmek uzere olan bır cıft.

stalin'in olumuyle birlıkte ulkede bırden hersey değişir 

emır uzerıne dugunu sessız yapmak zorunda kalan koy halkı bır sure sonra artık sıkılıp cıgırdan cıktıklarından sonra fılm kopar. yasak olan kutlamayı basan askerlerın eve tankla dalmasıdan sonraki babanın vurulma sahnesı, vurulduğunu anlamayıp gömleğindeki kanı temizlemeye çalışması çok dokunaklıydı..

ayrıca yılar sonra haber yapmak ıcın koye gelen gazetecılerın hıkaye ıle ılgılı roportaj yaparken kahkalara bogulurken aynı anda dusuncelı tavırları cok manıdardı.

dugun yemegi sahnesi bile sadece fılmı ızlemenız ıcın bır sebep..ses cıkmasın dıye kadeh tokusturdukları bardakları bezle sarmaları, babanın ses cıkmasın dıye catal kasıgı toplaması, kulaktan kulaga konusmaları cok eglencelıydi.

her karesi eğlenceli, bir o kadar da hüzun ve ironiyi barındıran bir filmdi.

tesekkurler Kürşat'cım, sayende gercekten guzel bır fılm ızledik

keyifli ve manidar bir filmdi.

Alkol bardaklarını beze sarmaları çok şirinceydi(:

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.