önyargı mı acaba?

arkadaşlar bu başlıkta sadece beyaz melek ve güneşi gördüm filmlerini tartışmak istiyorum..

 

yönetmeninin mahsun kırmızıgül olduğu dikkate almadan, siyasi görüşlerimizi bir kenara bırakarak filmi değerlendirecek olursak gerçekten kötü filmler miydi?

o kadar seyredilmiş, her birini 1er kişi karantinaya almış ve başucuna koyan yok.

 

ben de bunu demek istemiştim. teşekkürler atheos. bir de şöyle bir düşünce var. diyorlar ki oyuncular tiyatrodan para kazanamadıkalrı için mahsun kırmızıgül'ün filminde oynadılar. mahsun kırmızıgül yönetmen bile değil ama parayı hemen verdiği için, oyuncular da zorunluluk ve parasızlık nedeniyle oynadıkları için filmi kötüleyenler de var..

kim ne için oynamış olursa olsun ortaya çıkan ürün gerçekten seyretmeye değecek bir film olduğu sürece benim kanaatim olumlu olur.

Şunu göz önünde bulundurmalıyız başta: Türk seyircisi acımasız! Bu bir gerçek. Hangi meslekte olursa olsun mutlaka bir ilk başlangıç olur. Bu durumda Mahsun Kırmızıgül yönetmen koltuğuna ilk defa oturdu. Ama onu sevmeyenler, desteklemeyenler eserini yargıladılar. Yanlış olanı da bu. Bir insanı sevmemekle eserini izlemeden, hatta bilmeden yargılamak bir ön yargıdır.

 

Tadına bakmadığımız bir yemeğe de olmuş veya olmamış diyemiyoruz. Ben filmi izlemedim, ama duyduğum ve okuduklarım beni şaşırttı, çünkü çok beğenilmiş. Yönetmenliğe, sinemaya, oyunculuğa ilk eserlerini tanıtan, sunan insanlara köstek olmak yerine destek olmak gerekir. Bu nedenle sinema olsun, tiyatro olsun farketmez; sanatla ilgilenen, sanata emek vermeye ve iz bırakmaya çalışanları daima destekliyorum.

kanımca, önyargı denen musibetin en tehlikelisi, kendisinde bunun zerresinin olmadığını zannetmektir!

üzücü bir durum haliyle..

hal böyle olunca da, genel beğeninin dışında kalan düşünceler, bir çırpıda gömülür.

...

halbuki, bir yargının gerçek değeri kimseye olmasa bile size kendini kanıtlaması olsa gerek.

diyordum ki,

yazdıklarınız külliyen önyargı!

"Ama onu sevmeyenler, desteklemeyenler eserini yargıladılar. Yanlış olanı da bu."

böyle bir yargı olur mu. bu yaklaşımı tartışmaya mahal var mı.

yazdıklarında söylediklerini kim söylüyor? bu beğenmeyenlerin yargıları mıdır? türkücülükten geldi diye aşağılayan sığ bir bakış mı tartıştığımız?

"sırf yönetmeni türkücülükten geliyor ya da bir topluluğun temsilcisi olarak görülüyor diye karalamak..."

filmi beğenmeyenleri böyle bir önyargı taşıdıkları genellemesi içinde tartışıyorsunuz!

bu mudur mevzu? bunlar beğeninin çeşitliliğine karşı bir önyargı değil mi?

buyrun aydınlatın.

ben gelkigünbizimolsun'un yorumunu tam olarak anlayamadım sanırım..

ben konuşma ya da yazma kabiliyeti iyi olan biri değilim, öyle çok farklı bir bakış açım olduğunu da söyleyemem. uzun cümleleri anlayamayabiilirim..

arkadaşlarımla konuşurken ben bu iki filmi gerçekten beğendiğimi söyledim, onlar da az önce söylediğim yorumlarda bulundular. ben de sizlere soruyorum:

sizce mahsun kırmızıgül iyi bir yönetmen midir ya da yönetmen midir?

beyaz melek ve güneşi gördüm iyi filmler midir? değilse nedendir?

 

hatice söylemek istediğini gayet anlaşılır bir şekilde dile getirdi. ortada anlaşılması zor bir şey yok. beğenilerdeki farklılığı soruyor. onda pek bir önyargı da bulmadım açıkçası. onu tenzih ediyorum böylelikle. (onun adına konuşmanı da ayıplıyorum)

ama atheos senin tam olarak neyi tartıştığını hala anlayabilmiş değilim. devamlı "sevmek, sevmemek, nefret" gibi kelimelerle değerlendirmeye devam ediyorsun...

yaklaşımınız önyargılı, dememi "karalama yapıyorsun" diyecek kadar saptırdın konuyu! ("kafa" konusuna ise hiç girmeyim istersen)

bu şekilde kişiselleştirerek devam edemeyiz değil mi?

üsluba dikkat çekmek istemiştim esasta. anlaşılması umuduyla.

-nolur yaz hah

 

derler böyle bir cevaba.

bu ne ya açıyorsunuz bir tartışma konusu sonra kendi fikirleriniz uyuşmayınca veya birşeyler zorunuza gidince ''bir daha cevap vermicem''.ya doğru düzgün devam ettirirsin ya da hiç girmezsin böyle konulara.

hahahah yazdıklarının hepsini silmiş tabi buda güzel bi davranış şekli.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.