Sıfır Derecede Aşk - İstanbul Modern

İstanbul Modern Sinema, Kuzey topraklarında geçen farklı türden aşk hikâyeleri sunuyor. 4 – 21 Şubat tarihleri arasında gösterilecek olan “0 Derecede Aşk” adlı program, hem buz gibi soğuk hem de ateş kadar yakıcı filmlerle aşkın beş farklı halini anlatıyor.

 

Gösterilecek filmler;

North / Kuzey, 2009
Yönetmen: Rune Denstad Langlo, 78’, Norveççe

Kayakçı Jomar’ın beş yıl öncesine kadar harika bir kız arkadaşı ve gelecek vaat eden bir kariyeri vardı. Bir spor kazası ve büyük bir sinir krizi sonucu, hayattan hiçbir beklentisi olmayan, içkici bir kayak merkezi görevlisine dönüşür. Jomar, Norveç’in kuzeyinde beş yaşında bir oğlunun olduğunu öğrenince, üzerindeki giysilerle ve yeterince içkiyi yüklenerek bir kar arabası ile yola koyulur. Kuzey, aşka doğru soğuk bir yolculuk olmasının ötesinde, saçma rastlantıların buluştuğu bir yol filmi...

Gir Kanıma / Let The Right One In, 2008
Yönetmen: Tomas Alfredson, 115’, İsveççe

Uyum sağlamakta zorlanan, hassas ve sadece 12 yaşındaki Oskar’ın arkadaş sahibi olma dilekleri, soğuk bir gecede, ama soğuktan pek de etkilenmeyen Eli tarafından gerçekleştirilir. Bu iki çocuk ortak noktalar bulup yakınlaşmaya başlarken, yaşadıkları mahallede art arda garip cinayetler işlenmektedir. Oskar, Eli’nin bir vampir olduğunu fark edince, Gir Kanıma hem alışılageldik vampir mitlerini bozan, hem de etkileyici görselliğiyle müthiş soğuk ve sakin atmosferinde, kendine özgü, melankolik bir film haline gelir...

Allegro, 2005
Yönetmen: Christoffer Boe, 88’, Danca

Zetterstrom, geçmişine sünger çekerek, başka hiçbir şeyde bulamadığı mükemmeliyeti müzikte bulan bir piyanist. Doğduğu şehri, âşık olduğu kadını ve tüm anılarını bilinçaltının minik kutularına doldurup derinlere saklayan bu piyanistin arkasında, ondan bağımsız kurulmuş, bütün bu kutuların açıldığı bir “bölge” var. Geleceğini, unuttuklarına rağmen çizebilmesi, yaptığı bütün seçimleri ve hayatına verdiği yönü sorgulaması için ise, doğduğu şehre dönmesi, kimsenin giremediği bu bölgeye girmesi ve geleceğini kurtarmak için geçmişiyle yüzleşmesi gerekiyor. Yönetmen Christoffer Boe, yazıp yönettiği Yeniden Sev Beni (Reconstruction) filminden hemen sonra, Allegro ile yine bilinçaltının derinliklerine giriyor.

Kuzey Kutbu Âşıkları / Lovers Of Arctic Circle,1998

Yönetmen: Julio Medem, 112’, İspanyolca, İngilizce

Otto ve Ana tanıştıklarında daha çocukturlar. İkisinin de adı, tersten okunduğunda da aynıdır ama bu sadece bir tesadüftür. Tanışmaları da bir tesadüf olur, her insanın bir başkasıyla kurduğu o özel bağın aslında bir tesadüf olması gibi. Günün başının ve sonunun birbirine karıştığı, tesadüflerin bizi sürüklediği bir yerde; Kuzey Kutup dairesi içinde, dairesel hayatlar, dairesel isimler ve bazen gün ışığının hiç kaybolmaması gibi, hiç bitmeyen bir aşk...

Bana Sevgi Göster / Fucking Amal, 1998
Yönetmen: Lukas Moodysson, 89’, İsveççe

Amal, ilgi çekici hiçbir şeyin olmadığı küçük bir kasaba... Bu kasabada yaşamaya mahkûm Elin güzel, popüler ve hayattan sıkılmış; Agnes ise arkadaşsız, mutsuz ve Elin’e gizlice âşık. Şimdi aşk kendini, birbirlerini keşfetmeye ve bu sıkıcı hayattan kurtulmaya aynı anda karar veren ve bunun sonuçları ile boğuşmak zorunda kalan iki genç kızda gösteriyor. Bana Sevgini Göster, büyüme, kendini keşfetme ve aşkı bulma hikâyesi.

 

Müze ziyaretçilerine gösterimler ücretsiz.

 

Detaylı bilgi için; http://www.istanbulmodern.org/tr/f_index.html

 

http://www.facebook.com/events.php#!/event.php?eid=282801071876&index=1

 

İstanbul modernin hastasıyız ya.valla süper filmler izlettiriyorlar bize.

Toplanılıp gidilir yani.Takip eden var mı düzenli olarak? 

Düzenli olarak diil ama vakit bulunca ve izlemek istediğim film varsa gitmeye çalışıyorum ben. Mesela bu ayın filmlerinden 3 tanesini izlemek istiyorum.

 

Farklı konseptler sunuyorlar her ay ve bulunamayan filmler de oluyor bazen, takipçisiyiz :)

Ben geçen hafta perşembe iki filme, ondan önceki perşembe yine iki filme gittim, bu sefer kaçıracağım filmleri zira if istanbul'da filmlere gidiyor olacağım.

ileriki etkinliklere beraber gidelim

kritik,muhabbet,güzel olur

bugün sıfır derecede aşk için ideal bir gün

Nord / North (Kuzey) (2009)

 

neşesi müziğinde, esprisi ateşinde... :) 

Kara, kışa doyduk "North" sayesinde :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.