Tribeca Film Festivali

ABD'nin New York kentinde bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Tribeca Film Festivalinin kurucusu ünlü aktör Robert De Niro ve Amerikalı film yapımcısı Jane Rosenthal'ın ev sahipliğinde yapılan basın toplantısında konuşan De Niro, 2002 yılında başlattıkları Tribeca Film Festivalinin giderek büyüdüğünü ve her yıl daha çok seyirciye ulaştığını belirtti.

Ünlü aktör, tüm New York'luları 21 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasındaki Tribeca Film Festivaline davet ettiğini ifade ederek, "Sadece New York'lular değil, artık diğer eyaletlerdeki Amerikalılar kablo yoluyla ve diğer ülkelerdeki film severler de internet üzerinden festivaldeki filmleri, panelleri izleyebilecekler, bu festival tarihinde ilk kez oluyor" dedi.

De Niro, festivalde kapsamında yer alan "My Trip to Al-Qaeda" gibi kimi belgeselleri izlediğini ve çok beğendiğini de belirterek, "İzleyicilerin bu filmleri nasıl bulacaklarını çok merak ediyorum" dedi.AÇILIŞ SHREK'LE

Schafer, festivalin yarınki açılış filminin 3 boyut (3D) teknolojisiyle hazırlanan ''Shrek Forever After'' olacağını söyledi.

Festivalde "My Trip to Al-Qaeda" ve New York'un bir seks skandalına karışarak istifa etmek zorunda kalan eski valisi Eliot Spitzer'i anlatan "The Untitled Eliot Spitzer Film" isimli filmleri gösterilecek yönetmen Alex Gibney de 2007 yılında festivalde gösterilen "Taxi to the Dark Side" adlı filminin daha sonra en iyi belgesel dalında Oscar ödülünü aldığını hatırlatarak, Tribeca'nın bağımsız filmleri tanıtmada çok önemli rol oynadığını belirtti. Gibney, terör saldırılarına en iyi yanıtın "canlı bir kültürün ve sanatın varlığı" olduğunu ifade ederek, Tribeca Film Festivalinin bu amaca en iyi şekilde hizmet ettiğini söyledi.

Adını Manhattan'ın "Tribeca" semtinden alan ve 11 Eylül terör saldırılarının ardından semtin yeniden hareketli yaşamına dönmesini teşvik etme amacıyla başlatılan Tribeca Film Festivalinde, 2002 yılından bu yana 80 ülkeden 1100 film gösterildiği ve festivalin şimdiye kadar New York ekonomisine tahminen 600 milyon dolarlık katkı sağladığı açıklandı.

ÖZPETEK VE AKIN'IN FİLMLERİ DE FESTİVALDE

9. Tribeca Film Festivalinde, İtalya'da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek'in son filmi "Serseri Mayınlar" ve Almanya'da yaşayan yönetmen Fatih Akın'ın "Ruh Mutfağı" adlı filmleri de yer alıyor.

Özpetek'in "Serseri Mayınlar"ı festivalin yarışma bölümünde gösterilecek ve diğer filmlerle yarışacak. Tribeca Film Festivali Organizasyon Komitesinden verilen bilgiye göre, Özpetek de filminin 26 Nisandaki galasına katılacak.

"Serseri Mayınlar" festival kapsamında 26, 27, 28 Nisan ve 1 Mayıs tarihlerinde gösterilecek.

Fatih Akın'ın filmi "Soul Kitchen'' ise festivalde 22, 26 ve 29 Nisan tarihlerinde, New York merkezli "Amerikan Türk Cemiyeti" (American Turkish Society) ve "Moon and Stars Project" derneklerinin ortak organizasyonuyla sinemaseverlerle buluşacak.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL