47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali
9 -14 Ekimde düzenlenecek


Altın Portakal sınırlarını genişletiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle, Antalya Kültür Sanat Vakfının organize edeceği 47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu sene 9 -14 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Antalyayı ve Batı Akdeniz Bölgesini kucaklayan, Türk sinemasına sarılan ve yüzünü dünya sinemasına dönen Altın Portakal Film Festivalinin tanıtım resepsiyonu 28 Temmuzda Esma Sultan Yalısında yapıldı.

Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet R. Aktekin, Altın Portakal Festival Genel Koordinatörü Göksel Kumsal, AKSAV Yönetim Kurulu üyeleri, Genel Sanat Yönetmeni Deniz Ziya Temeltaş ve sinema sektörünün profesyonelleri katıldı.

Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Altın Portakal Film Festivalini her geçen yıl uluslararası platformda bir adım daha ileri taşıdıklarını belirtti. Akaydın, festivali Batı Akdenize yayarak belirli bir kesimin değil, HALKIN FESTİVALİ yapma konusunda gayret ettiklerini söyledi.Sinema ve Toplumsal Etkileşim

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali bu sene Sinema ve Toplumsal Etkileşim teması ile geliyor. Sinema ve sosyo-politik etkileşim, sinema ve ülke etkileşimi, sinema ve ekonomik etkileşim başlıklarında yürütülecek festival kapsamında; tematik film gösterimleri, paneller, sergiler, söyleşiler, atölye çalışmaları ve Yapıma Beş Kala söyleşileri düzenlenecek.

Festivalde, Ulusal Uzun Metraj, Uluslararası Uzun Metraj yarışmalarının yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer alacak. Festival ulusal ve uluslararası özel gösterimler ve gala gösterimleri ile de renklendirilecek.

Türk sinema sektörünün büyümesinden büyük bir sevinç duyduğunu belirten Prof. Dr. Mustafa Akaydın Bu yıl, gelişen sektöre paralel olarak ulusal uzun metraj yarışmasına yoğun ilgi ve katılım olacağını düşünüyoruz.dedi.

Ulusal Uzun Metraj, Belgesel ve Kısa Film yarışmalarının son başvuru tarihleri ise 13 Ağustos olarak açıklandı.Altın Portakal'ın renkleri Emrah Yücel ile biçimleniyor

Key Art ödüllü tasarımcı Emrah Yücel, 47 ve 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Festivallerinin afişlerini tasarlayacak. Saatler, Kill Bill, GORA, Vizontele, Frida, New Yorkta Beş Minare gibi ulusal ve uluslararası birçok filmin afişlerini tasarlayan Emrah Yücel, bu yıl Altın Portakala da imza atacak.Emir Kusturica ve Ödüllü Yönetmenler Altın Portakal JürisindeAltın Portakalın jürisinde bu yıl, sinema dünyasının önemli, saygın ve ödüllü isimleri bir araya geliyor. Filmleri ile milyonlarca sinemaseveri kendine hayran bırakan, Çingeneler Zamanı, Kara Kedi Ak Kedi, Yeraltı, Arizona Rüyası gibi filmlerin yönetmeni Emir Kusturica, Altın Portakal Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışmasının jürisinde yer alacak. Festival kapsamında Emir Kusturicanın film gösterimlerine de yer verilecek.

2009 En İyi Belgesel Oscarını Smile Pinki adlı filmiyle alan yönetmen Megan Mylan, Altın Portakal Belgesel Film Yarışmasında Jüri Üyesi olacak. 2010 Cannes Film Festivalinde Kısa Film dalında Altın Palmiye alan Barking Island Hayırsız Ada filminin yönetmeni Serge Avedikian ise, Altın Portakal Kısa Film Jürisinde yer alacak.Kadir İnanır Jüri BaşkanıBu yılın Altın Portakallarını belirleyecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasının Jüri Başkanı Kadir İnanır oldu. Ana Jüri de ayrıca Tomris Giritlioğlu (yönetmen), Meltem Cumbul (oyuncu), Meral Okay (senaryo yazarı), Murathan Mungan (şair, yazar), Gökhan Kırdar (müzisyen), Atilla Dorsay (sinema yazarı), Zinos Panagiotidis (yapımcı) ve Prof. Dr. Mehmet Rıfkı Aktekin (Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri) yer alıyor.Belgesel Film Yarışmasının Ana Jürisi, Megan Mylan (yönetmen), Coşkun Aral (yönetmen), Zeynep Tül Akbal (akademisyen, sinema yazarı), Semra Güzel Korver (BSB Başkanı) ve Savaş Güvezne (yönetmen)den oluşurken; Ulusal Kısa Film Yarışmasının Ana Jürisinde ise Serge Avedikian (yönetmen), Aslı Tandoğan (oyuncu), Mehmet Bahadır ER (yönetmen), Nil Kural (sinema yazarı) ve Nur Akalın (yönetmen) bulunuyor.

Sinema Yazarları Derneğinin verdiği SİYAD Ödüllerinin jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Jürisi, Necla ALGAN, Tunca ARSLAN ve Burçin S. YALÇIN; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması SİYAD Jürisi, Kerem AKÇA, Alkan AVCIOGLU ve Aylin SAYIN.

Günışığına çıkan filmlerAltın Portakal bu yıl, sinema tarihinin kayıp filmlerini gün ışığına çıkarıyor, Türk Sinema Tarihine yeni sayfalar ekliyor. Pelikülün İzinde başlığı altında bu yıl 4 film Altın Portakal izleyicisi ile buluşacak.

Türk Sinema Tarihi kaynaklarında adı geçmeyen Enis Aldjelis, Doğunun Çiçeği, 93 yıl sonra Türkiyede ilk defa Altın Portakalda izleyiciyle buluşacak. Türk Sinema tarihine yeni bir sayfa ekleyecek film, İstanbulda çekilen ilk yabancı film olma özelliğini taşıyor. Enis Aldjelis, Doğunun Çiçeği Baba Zulanın film için hazırladığı özel müziklerin canlı performansı ile birlikte sunulacak.

Muhsin Ertuğrulun kayıp filmi Kara Lale Bayramı - 1918 da, yıllar sonra Altın Portakalda gösterilecek. Kadın Charlie Chaplin olarak anılan Mabel Normandın rol aldığı The Floor Below - 1918 ve sinema dünyasının uzun yıllardır peşinde olduğu ve artık hiçbir kopyasının var olmadığına inandığı Beyond The Rocks - 1922 Altın Portakalda gün ışığına çıkacak.Altın Portakal Yaşam Boyu Onur ÖdülleriTanıtım resepsiyonunda, Antalya Altın Portakal Film Festivali bünyesinde, 1996 yılından beri verilen Yaşam Boyu Onur Ödüllerinin bu seneki sahipleri de açıklandı. Altın Portakal Festival Düzenleme Komitesinin, oy birliği ile aldığı kararla, senarist Safa Önal, yönetmen ve senarist Ertem Göreç, Nur Sürer, Gülşen Bubikoğlu, Metin Akpınar ve Zeki Alasya bu sene ödüle layık görüldü.

Yıldırım Önal Anı Ödülü Yıldız Kentere verilecek1973 yılında "Dinmeyen Sızı" filmindeki rolüyle 'en iyi yardımcı erkek oyuncu' seçilerek Altın Portakal Ödülü'nü alan tiyatro ve sinema sanatçısı Yıldırım Önal, yaşamının son yıllarında girdiği ekonomik sıkıntı nedeniyle, ödülünü bir rehinciye bırakmak zorunda kalmış ve ödülünü geri alamamıştı. Yıllar sonra rehincinin oğlu tarafından Antalya Kültür Sanat Vakfı 'na teslim edilen ödül, 1999 yılından itibaren Yıldırım Önal Anı Ödülü olarak her yıl bir oyuncuya emanet ediliyor. Yıldırım Önal Anı Ödülünün bu seneki emanetçisi ise usta oyuncu Yıldız Kenter olacak.Sinema Emek ÖdülüAntalya Altın Portakal Film Festivali 2006 yılından itibaren, Türk Sinemasında kamera arkasında çalışan, başarılı işlere imza atmış kişilere "Sinema Emek Ödülü" veriyor. Sinema Emek Ödülünü bu yıl Necmettin Çobanoğluna verilecek.Yeni Bir Ödül: Sanatta Sosyal Sorumluluk ÖdülüTürk sinema sektörünü geliştirmek, sinemaya ve sektör çalışanlarına değer katmak amacı ile hareket eden Altın Portakal Film Festivali, bu yıldan başlayarak Sanatta Sosyal Sorumluluk Ödülü vermeye hazırlanıyor. Maddi, manevi ve entelektüel kazanımlarını sanata ve topluma adayan, bu birikimi, sanat dünyasında yeni nesiller yetiştirerek, yeni sanatsal projelere imza atarak, sanatta sosyal sorumluluk projelerinde yer alarak aktaran sanatçılara verilecek ödülün ilkini ise usta oyuncu Müjdat Gezen alacak.

Altın Portakalda yeni ödüller

47. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında düzenlenecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasında, birinci olan film 330 bin TL ile ödüllendirilecek. Bu sene en iyi filme yeni bir ödül daha verilecek. En İyi Film Ödülünün sahibi olan yapımcı, ödülü aldığı yılı takiben 2 yıl içinde çekeceği yeni filmininen az yüzde 15lik bölümünü Antalyada çeker ise, 70 bin TLdeğerindeki Antalya Teşvik Ödülüne de sahip olacak.

47inci festivalin yarışma kategorileri ve bu kategorilerde dereceye giren filmlere verilecek ödüller şu şekilde sıralanıyor:ÖDÜL KATEGORİLERİ

En İyi Film 330.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi İlk Film 50.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi Yönetmen 50.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi Senaryo 30.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi Görüntü Yönetmeni 30.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi Müzik 30.000 TL Altın Portakal heykeli

En İyi Kadın Oyuncu Altın Portakal heykeli

En İyi Erkek Oyuncu Altın Portakal heykeli

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Altın Portakal heykeli

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Altın Portakal heykeli

En İyi Kurgu Altın Portakal heykeli

En İyi Sanat Yönetmeni Altın Portakal heykeli

Behlül Dal Jüri Özel Ödülü Altın Portakal heykeli

Herhangi bir dalda genç bir yetenek (yönetmen, oyuncu, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni, besteci) için kullanılır.Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü Altın Portakal heykeli

Ses Tasarımı, Özel Efekt, Kostüm, Makyaj tasarımı, v.b. teknik dallardan birinde kullanılabilir.

Açılış Korteji özel çocuklarla daha da görkemli geçecekSanatçıyla Antalya halkının kucaklaşması olan geleneksel Altın Portakal Korteji, özel çocuklardan oluşan Tomurcuk Perküsyon Grubu ile daha da renklenecek. Anadolu Ateşi özel gösteri grubu bu yıl da bizlerle birlikte festivali kutlayacak.Açılış Gecesinde Kusturica ve No Smoking

Emir Kusturica ve etnik tekno-rock grubu 'No Smoking', hareketli

koreografileri ve özgün performanslarıyla renkli bir geceye imza atacaklar. Kusturica filmlerinden görüntüler, bu görkemli şölene eşlik edecek.

Onur Ödülü Töreninde Beyazperde Şarkılarına Yolculuk

Onur Ödülleri Töreninde, Türk filmlerinin unutulmaz sesi Belkıs Özener & Barkın Özener ile, Yeşilçam şarkılarında yolculuğa çıkılacak. Törende, Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülleri, Yıldırım Önal Adı Ödülü, Sinema Emek Ödülü ve Sanatta Sosyal Sorumluluk ödülleri, sahiplerini bulacak.

Sanatçılara, Şef Orhan Şallıel yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, dünyaca ünlü klarnet virtüözü Serkan Çağrı ve Rumeli Band eşlik edecek.

Kapanış Töreninde Kültür Köprüleri

Altın Portakal ödüllerinin sahiplerini bulacağı Kapanış ve Ödül Töreninde, ünlü klarnet virtüözü Hüsnü Şenlendirici ve Özcan Denize, Orhan Şallıel yönetimindeki Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Kültür Körprüleri adlı tematik gösteri ile, Türkiyenin mozayiğini oluşturan farklı kültürlerin türküleri, barışa körü kuracaklar.

Sürgün Bir Sinemacı: Yılmaz Güney

1970ler Türk sinemasının kilometre taşlarından biri olan Yılmaz Güneye odaklanan bölümde Güneyin yönettiği Umut (1970), Ağıt (1971) ve Zavallılar (1974) adlı filmler gösterilecek.

Avrasya Sinemalarında Gürcistan filmleri

Her yıl Avrasya ülkelerinden birini seçerek o ülkenin sinemasına odaklanmayı planlayan festival, bu yıl Gürcistan sinemasının önemli yapımlarına yer verecek. Gürcistanın yakın tarihindeki çatışmalarla ve Yeni Gürcistan'ın inşasıyla ilgili bir seçki, 47. Festivalde izleyiciyle buluşturulacak.

Kemal Sunalı Anma Programı

Hicvin usta ismi Kemal Sunal, ölümünün 10. yılında, Altın Portakalda anılacak. Kemal Sunal Anma Programı kapsamında, VİPSAŞ tarafından restore edilen Kapıcılar Kralı ve Kemal Sunal Sineması üzerine hazırlanan belgesel gösterilecek. Kemal Sunal Sineması Ekseninde Türk Gülmece Sanatına Bakış adlı panel de program kapsamında gerçekleştirilecek.Ulusal Film Komisyonu Çalıştayı

Antalya; yılda 300 güneşli günüyle, Isparta; dağ, orman ve antik mekanlarıyla birer doğal plato ve Burdur ise dağları, karları, gölleriyle sıra dışı senaryolar için en uygun coğrafyadır. Amerikan Sinema Endüstrisinin yılda 40 milyar USDlik film üretimin yüzde 60ını Amerika dışındaki film çekimlerine harcamaktadır; bu pastadan Türkiyenin aldığı pay ne yazık ki sıfırdır.

Yabancı film yapımcıları ülkemizde çok uygun koşullar olmasına rağmen film çekiminde yapımcılar; bürokratik engeller, gümrük mevzuatındaki uyumsuzluklar, vergi politikalarındaki sorunlar, sinema endüstrisine yönelik tedarik zincirinin oluşmaması ve National Film Commison tarzı bir örgütsel yapının yokluğu gibi sorunlarla karşılaşmaktadır.

Çalıştayda tüm bu sorunlar masaya yatırılacak ve sonuç bildirgesi yasal çalışmalar altlık sağlaması amacıyla festival sonrasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulacaktır.Sinemanın Renkleri Cezaevlerinde

Altın Portakal bu yıl sanatı cezaevlerine sokacak. Cezaevi yönetimleriyle elbirliği içinde mahkumların eğitimi ve rehabilitasyonuna yönelik film ve tiyatro gösterimleri, sanatçı söyleşileri, senaryo ve drama atölye çalışmaları düzenlenecek.

Konferanslar, paneller, söyleşiler, forumlar

Festival bu yıl sinema üzerine konferansları, panelleri ve atölye çalışmalarıyla zenginleştirilmiş bir programla izleyiciyle buluşacak.

Atölye çalışmalarında bu yıl arşivciler kara kutularını açacak. Arşivciliğin bilgi ve belgeyi saklamak mı, paylaşmak mı olduğunu; gösterimi yapılmayacaksa arşivciliğin gereğinin tartışıldığı bir açık oturum düzenlenecek. Türk sinemasının ilk yıllarına doğru çıkılacak bir yolculuğu kapsayan atölye çalışmasında Türk Sinemasının kökleri araştırılacak.Yapımcı ve yönetmenler Yapıma Beş Kala söyleşilerinde yapım aşamasında olan filmlerini ilk kez Altın Portakalda açıklayacaklar.

Altın Portakal bünyesinde geçen yıl ilki yapılan Ortak Yapım Stratejileri panelinin ikincisi düzenlenecektir. FİYAB ve AKSAV işbirliği ile gerçekleştirilecek panelin bu yılki konusu Avrupa ve Amerikadaki Fırsatlardır. Konuşmacılar;Amerika, Avrupa ve Türkiyeden ortak yapım alanında çalışan profesyoneller, yapımcılar, şirket sahipleri, akademisyenler, meslek birlikleri, sivil toplum kuruluşları, federasyon ve destek fonları temsilcileri olarak belirlenecektir.Festivaller ve Stratejik Markalarla İşbirliğinin tartışıldığı panelin yanı sıra Film Yapımlarında Sponsorluk Uygulamaları ve Sponsorlukların Önüne Çıkan Yasal Engellerin konu edildiği panelle sinema sektörünün sorunları masaya yatırılacak.

Doç. Dr. Nuran Yıldızın aynı Tanklar ve Sözcükler adlı kitabından yola çıkarak, "ordular ve iletişim" ile "TSK ve iletişim" kavramlarının tartışmaya açıldığı konferansta sinema, siyaset, ordu üçgeni arasındaki ilişkiler aktarılacak.

Ülke ve Kent Markaları Oluşumunda Sinemanın ve Festivallerin Bir Marka Kaldıracı Olarak İşlevi konulu sempozyumun yanı sıra Sinema ve Televizyon Birbirine Alternatif mi Yoksa Birbirini Besleyen İki Olgu mu? konulu bir forum raporu da yine festival bünyesindeki etkinliklerden bazılarıSergiler

Altın Portakalda bu yıl, şu sergiler düzenlenecek:

Antalya Kent Tarihçisi Hüseyin Çimrinin sergisiyle Fotoğraflarla Anektodlarla Altın Portakal Tarihine yolculuk yapılacak. Yeşilçam / Bugün sergisinde, Türk Sinemasının emektarlarının bugününe, Atilla Dorsayın objektifinden bakacağız. Coşkun Çokyiğitle Gazete Sayfalarında Türk Sineması ve Altın Portakal haberlerine göz atacağız.

Ebru Sanatçısı Mukadder Kavas, sanatçılarla birlikte, 47 metre uzunluğunda bir ebru çalışmasına imza atacak. Altın Portakal Ebru Performansı ve Sergisi, 50 kişilik bir ekiple Ispartada gerçekleştirilecek.

İzmir Sokak Sanatları Atölyesi, Altın Portakal ve Sinema Konseptli Sokak Performansları ile sanatseverleri şaşırtacak. Türk ve Dünya sinemasının simgeleşmiş isimlerinin canlı heykelleri, Antalya sokaklarını hareketlendirecek. Tematik film setleri, Antalyalılara kamera arkasını yaşatırken; yürüyen sergiler sinema coşkusunu sokaklara taşıyacak.

* basın bülteni sadibey.com sitesinden alınmıştır.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL