İsrail Sineması

İsrail yapımı çok şahane filmler var ve biraz önyargı ile biraz da yetersiz reklam nedeniyle bilinmiyor.

Neler geliyor aklınıza?

İsrail sinemasını çok bilmiyorum. Tabi, bilen bilir. Kendi iç piyasalarına dönük yapımlarla, uluslararası piyasaya yönelik yapımları arasında ciddi bir kalite farkı olsa gerek. İsrailli'ler son derece sorunlu bir geçmişe sahipler. Arap-Yahudi çatışmasına yönelik liberal bakışlı filmler haricinde, politik içerikli filmlerle ön plana çıktıklarını söyleyemem. Ama İsrail sinemasını ayrıca değerlendirmek mümkün müdür, emin de değilim. Malum Holywood piyasasında güçlü bir Yahudi gruplaşması mevcut, derler eskiden berri; ben çok iyi bilmiyorum ama o işleri de. 

 

Konu İsrail olunca, iş başka yerlere kayıyor,ister istemez.

 

Okumak isteyenler için konuyla ilgili güzel bir yazı buldum.

çok az film hatırlıyorum halbuki bir ara bu israil sinemasına daha fazla ilgi göstermem gerek diye düşündüğümü hatırlıyorum;

 Lebanon oldukça iyi bir filmdi, eran riklis'in etz lemon filmi zaten çok ünlü yine eran riklis'in hiam abbass'la çalıştığı The Syrian Bride filmleri oldukça iyi filmler. son iki film hiam abbass sevgimi başlattığı için ayrıca önemlidir benim için. ayrıca eran riklis'in son filmi The Human Resources Manager'da ödüller almaya başlamış, bu seneki festivallerde izlemeyi umuyorum.

 

şimdi baktım beşirle vals'de israil'denmiş.

 

ajami izleme listemde uzun süredir, şimdi tekrar hatırlamış oldum.

 

israil film akademisinin ödüllerini ve imdb notlarını baz alırsak;

 

Bikur Ha-Tizmoret, A Matter of Size , Hofshat Kaits, meduzot, Adama Meshuga'at, Aviva, My Love, Walk on Water son yıllarda çıkan izlenmesi gereken israil kaynaklı filmler.

 

 

israil film festivali'nin bu yılki seçkisi de aralarında bizi de ziyaret edecek pek çok filmi barındıran "israilliler geçen sene ne yapmış?"  sorusuna cevap olacaktır.

havlayanın gösterdiği yoldan :

 

İsrail sinemasında koşullar son dönemde daha da ağırlaştı. Film bütçeleri kısıldı, yeni filmlerin çekimi için fon kaynakları ayrılması görmezden gelindi. Ülkedeki tek film laboratuarı kapandı. Kısacası ufukta yerel sinemayı kurtarabilecek herhangi bir mucize gözükmüyor.

Beşirle Vals ve Lübnan güzeldiler. Ama daha bilindik daha ünlü filmler yok mu?

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.