Belirsiz Gece Suare No: 52 - El método

althttp://www.filimadami.com/afisler/5434.jpg" />

 

Film, iş başvurusunda bulunan adayları elemek için, psikologlar tarafından geliştirilen "Grönholm Metodu"nun uygulanmasını konu alıyor. Metot, iş verenlerin, iş başvurusu yapan adayları, grup dinamiği içinde gözlemlemek amacıyla hazırladığı bir dizi testten oluşuyor. Bu öyle insanlık dışı bir metot ki; iş başvurusu yapanlar önce bir odaya kapatılıyor, hepsinin ne yapması gerektiği önlerinde bilgisayar monitörlerine gelen mesajlarla belirleniyor. İçerde birbirlerini elemek için kıyasıya bir mücadelenin içine çekilen adaylar, geçmişlerinden, kişiliklerine, cinsiyetlerine kadar daha bir dolu soruya cevap bulmak zorunda kalıyor. Verilen cevaplarında doğru olması yetmiyor, adayların uyanık olması ve diğer adayları da elemesi gerekiyor. Tam anlamıyla kapitalizmin ve onun iş ahlakının dışavurumu gibi. İş hayatı bir şekilde savaş meydanına dönüştürülmeye çalışılıyor. Bu savaşta da iyi olmak dışında, düşmanlarınızı da yok etmek zorundasınız. Ancak bu şekilde şirket, elindeki tek kişilik kontenjan için sizin yeterli olduğunuza kanaat getiriyor.

 

dışarıda kıyamet de kopsa biz işimize bakar, kendi çıkarlarımız uğruna, kariyer diye bize dayatılan dünya uğruna hiç düşünmeden birbirimizi satarız. diğer yandan da o dünyaya kabul edilmek için metod adı altında deney faresi yerine koyuluruz. tam da moder çağa, bu dünya insanına uygun bir film olmuş. bu tip insanları hiç anlamadım ve anlamak da istemiyorum. açıkçası ön yargılıydım bu filme karşı ve istemeye istemeye başladım ama görüşme odasına girdikleri andan itibaren içine çekti film beni. keyifle izledim. teşekkür ettim efenim :)

Ben bu başlığa yazmayı unutmuştum. Teşekkürler miss pace sayende hatırladım. Film beni de sardı. Şüphe duymak, hem birlik olup hem bireysel davranmak bu esnada çok akıllı hamleler yapmak. Mesela cevaplar arasında cinsiyetçi bir yaklaşım olsa da genç kadının sığınakta olabilmek için sunduğu şey diğer cevaplardan çok daha kabul edilebilirdi. Ne diyim iyi yerden yakaladı hani. Yalnız sonlara doğru koptum ben, bitse de gitsek moduna aldım resmen. güzel başlayıp sonradan bozdu gibi. Şu birbirini tanıyan kadınla erkeği film boyunca gözüm ısıra ısıra izledim meğer önceden biliyormuşum onları. Hem zaten adamı görünce bu adamı seçerler demiştim ben. 

 

rica ederim yeşil :) evet diğer kadının aşçılığını kullanması yanında sarışının teklifi çok iddialı ve reddedilemezdi gerçekten. sonuçta herşeyi yapabilecek insanlardan bahsediyoruz. işlenişi, eleştrisi güzeldi filmin.

Bence içine yerleştirdiği ufak sürprizlerle çok izlenilebilir bir filmdi. İzlerken çok eğlenmiştim filmi, bu tarz kapalı mekan ve gizem içeren filmler beğenimi çoğu zaman kazanıyor. Sevdiğim bir tür genel olarak. O kadar ispanyol filmi izlerim, ben karakterleri tam hatırlayamadığımdan(hangisi daha meşhur diye :D) son ana kadar kız mı erkek mi diye düşündüğüm için, benim dikkatim üst seviyedeydi. 

 

Ben bir de en çok topla oynadıkları sahneye bayılmıştım. Bir insan ancak bu kadar ezilebilirdi sanırım. Bir de o ezik bir adam vardı, şu an karakterin ismini hatırlamıyorum da onun üstüne gidildiği sahne de çok başarılıydı. 

52 numaralı suare için, yorum girme süresi çarşamba gecesi 23:59'a kadardır dostlar. balkabağı olmadan, yorumlarımızı girelim :) tek film izleyen bir artı, bir eksi alır. bu hatfa kampanya yapamadık maalesef.

Ne yalan soylıyım fılmın basından kımın secılecegını anlamıstım.

Tek mekan fılmlerı zordur ama cok akıcı bır senaryo ve kurgusuyla epey merak uyandırdı. Dialogları cok zekıceydi. Günümüz iş ahlakının kapitalist sistem ve insanlık dısı bir düzen eleştirisi de diyebiliriz.

Amac kazanmaksa ona giden her yol mubahtır.

 

 

23:59 :) bravo hülya:) valla 1 dakika geç kalsan yerdin eksiyi, öyle de acımasızım:) tebrik ederim :)

yaa emre dimi :)

ne yazıyım ne yazıyım dıye beklerken saatın gectiğini farkettmemişim 

yollayınca 23:59 u gorunce ben de cok guldum

yesıl ın kulaklarını cınlattım :) 

ödevimi erken yaptım esmeralda (: genelde son dakikacı ben olurum ki onda da unuttuğumdan değildir(: bu hafta sıla eksi almış sen son dakikada ödev yapmışsın ne oluyor acaba????

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.