Belirsiz Gece Suare 33 - Pieta

althttp://www.filimadami.com/thumbnails/thumb_55023.jpg" />

 

Tefeciler için çalışan acımasız bir adam (Lee Jung-Jin) şöyle ya da böyle bir şekilde borçlulardan para almaktadır. Bir gün, bir kadın (Jo Min-Su) onun annesi olduğunda ısrar ederek onun karşısında durur.

 

Orjinal Pieta: 

althttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1f/Michelangelo's_Pieta_5450_cropncleaned_edit.jpg" />

Pietà, kucağında ölü İsa Mesih'i tutan Meryem Ana heykelidir.

Fransız Piskopos Jean Bilheres, Pietà’yı 1498'de, San Pietro'daki mezarı için sipariş etmiştir. O dönemde, İtalya topraklarında Meryem Ana ve İsa'nın bir arada tasvir edildiği mermer yapıtlar alışılmış değildi. Belki de bu yüzden sanatçıyla işveren arasındaki yazılı anlaşma, eserin tam olarak nasıl görünmesi gerektiğini detaylarıyla belirtir. Buna göre heykel, "bir esvaba sarılmış olan Meryem Ana'nın kollarında yatan İsa'nın naaşını" betimlemeliydi. Heykelde yeni olan Meryem'in gencecik yüzüdür, çünkü o zamana kadar Meryem Ana heykellerde genellikle yaşlı bir kadın olarak tasvir edilirdi.Michelangelo'nun konuyla ilgili olarak, Meryem'in bakireliği ve saflığı sayesinde gençliğini muhafaza ettiğini söylediği aktarılır.

Heykel, İsa'nın çarmıhtan indirildiği anı canlandırır. Hıristiyan inancına uygun olarak, Tanrı'nın oğlunun cansız bedeni artık annesinin kollarında yatmaktadır. Meryem, İsa'nın bedenini sağ eliyle güçlü bir biçimde kavrarken, sol eliyle de naaşı izleyiciye sunmakta ve herkesi İsa'ya saygıya davet etmektedir. Meryem bunu yaparken gözlerini yere indirmiştir, böylelikle müminlerin yüzlerine doğrudan bakmak istemediğini gösterir.

Michelangelo heykel grubunun en zorlu problemini, yani dik oturan Madonna figürüyle kucağında boylu boyunca yatan İsa'yı kapalı grup halinde işleme görevini çok ustaca çözmüştür: İsa'nın bedeni, hemen hemen tamamıyla Meryem'in dış hatlarının içinde kalacak şekilde yatmaktadır. Michelangelo böylece yalnız son derece şık bir kompozisyon oluşturmakla kalmamış, anneyle oğul arasındaki yakın bağı da vurgulamıştır.

Heykelin içerdiği zıtlıklar da çarpıcılığını artırır:

  • Meryem'in elleri hem naaşa sıkı sıkıya kenetlenmiştir, hem de onu bir bakıma özgür bırakmakta, daha doğrusu ölüyü izleyiciye göstermektedir.
  • İsa'nın neredeyse tümüyle çıplak, güzel hatlı bedeni Meryem'in ağır kıvrımlarla dökümlenen elbisesinin üzerine uzanmıştır.
  • Meryem'in atıl vücudu toprakla bütünleşmiş izlenimi verirken, Mesih sadece sağ ayağının ucuyla yere değer.

Michelangelo ilk denediği 3 mermer bloğun istenmedik bir yerden kırılması üzerine başladığı dördüncü mermer blokta bu heykeli yapmayı başarmıştır.

Pietà'nın Michelangelo'nun kendisi için taşıdığı büyük anlam, onun sanatçının imzaladığı yegane eser olmasından bellidir. Michelangelo imzasını, Meryem'in kıyafetini bir arada tutan kuşağın üstüne yontmuştu. Heykel bugün, saldırıya karşı cam bir muhafazayla korunduğu San Pietro Katedrali'nde özel bir yerde duruyor.

Salı akşamı saat 17.00'ye kadar yorumlar girilmiş olsun arkadaşlar.Kimseye eksi vermek istemem:)))

acımasız basgannnn

günaydın :)

günaydın hülya:)

ilk defa önerdiğim film seçildi.çok heyecanlıyım :)

Nice filmlerine özgürce :) Bir de müdürüm artımı yazalım lütfen :P

 

Pieta; çok ilginç bir film olmasa da izleyiciyi ayakta tutan bir film. İntikam filmlerini güzel yaptıkları gerçek Güney Kore'lilerin. Açılışı ve gelişmesi gayet güzeldi fakat sonlarına doğru beni kaybetmişti. Annenin "acı"sı ve çocuğun yalnızlığı çokta yeterli aktarılamamıştı diye düşünüyorum. Yine de sonunda "anne"sini olduğu gibi -kan bağı olarak değil- görmesi hoştu. İnsan ne kadar soğuk olursa olsun daima sevgiye açtırlar. Görsel olarak en beğendiğim ve unutmadığım sahne ise mezar sahnesiydi. 

 

Vakti zamanında filmle ilgili iki büyük sorum vardı burada bir daha dile getireyim. Tartışılmış olur hem. Metin, Zeynep ve Essam'a sormuştum sanırım. Özür dileyerek:

1) Annenin, çocuğu gece uykusunda rahatlatması, filmle ilgili en büyük ikilemdi benim için. Sadece intikam duygusu olan birisinin bunu yapması bana çok fantastik gelmişti. Psikolojik bir açıklamaya ihtiyacım var sanırım :) Ki annesinin bunu yaptığını fark eden çocuğun tekrardan yapmasını istemesi çocuğun bozulmuşluğunun ne kadar ileri seviyede olduğunun göstergesi. O konuda bir sıkıntım yok.

 

2) Çocuğun, annesinin kaçırıldığını sandığı zaman, annenin asıl oğlunu öldürdüğü yerde kendinden geçtiği sahne çok absürd gelmişti bir de. Yani orada annenin ne cesaretle oğlanın yanına gidip onları söyleyebildiği ya da bu olayın bir rüya-bir hayal mi olduğu canım arkadaşlarımın o kadar anlatmalarına rağmen hala içimde bir çıkmazdır :) 

ben filmi çok beğenenlerdenim. çok ince örülmüş bir intikam hikayesinin yanı sıra sağlam eleştiride yapılmıştı bu filmde . ayrıca erkek oyuncunun filme yakışır performansı hala hafızamdadır. öneren dostumuza teşekküğrler:))

 

sorularına ne yanıt verdiğimi hatırlamıyorum okg dostum:) arkadaşlar fikir ürettikçe hatırlarım herhalde:)

Kore sinemasından Kim Ki Duk ismini sürekli duymuş olmama rağmen,tek bir filmini dahi izlememiş birisi olarak vasat bir film olduğunu belirtmek isterim.Yönetmenin ilk filmini izleyince de biraz boş bulundum.Oldukça sarsıcı ve rahatsız edici bir film sizleri bekliyor.Kore sinemasının en çok sevdiğim yönü;kimsenin aklına gelmeyecek olayları,mantık sınırlarını zorlamayarak seyirciye sunmasıydı.Mantık sınırlarını zorladığınız zaman da oğuzhan'ın (nam-ı diğer okg) aklında soru işaretlerini bırakırsınız.Filmin detayını girerek izlememiş arkadaşlarımın heveslerini kırmak istemiyorum.Lakin zayıf bir film olmuş.Sıradaki filmimiz Boş Ev :)

Ahaha alemsin özgürce :) Boş Ev inanılmaz güzel bir filmdir, bu yanında halt etmiş diyeyim. En kısa zamanda izlersin umarım. 

okg dostum film zevkimizin neden aynı olduğu,filmlere sorduğumuz soruların aynı olması ile açıklanabilir belki.Maalesef 2.nci sorunun cevabı bende de yok,belki farklı bir açıdan bakan bir arkadaşımız vardır.İlk sorunun cevabı ise,spoiler;kadının intihar sahnesinde gizli sanırım.Ölmeden önce,çocuğundan özür diliyor,aslında ona acıdığını falan söylüyor.Ana yüreği işte demek biraz absürd olacak sanırım:) Kadının o gece,çocuğa acıma duygusuyla o şekilde hareket ettiğini düşünüyorum.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.