Sinefil arkadaşlardan yardım bekliyorum :b

ilk soruyla ilgili planın zaten gayet iyi bence, o anda hocanın soracağı şeye göre hemen yaratıcı mode on yaparsın, hallolur gibi geldi bana.

ikincisi için ise, ilk aklıma gelen aydınlatma ile ilgili olarak Kubrick'in Barry Lyndon'ı geldi. Film boyunca yapay ışık kaynağı kullanılmıyor, tamamen hikayenin geçtiği dönemin durumuna da uygun bir biçimde, mum ve şamdanlar kullanılıyor.
ilk sorun az çok felsefe bilginle halledersin.

örnek yeni dalga yaşamın adaletsizliği,yabancılaşma, iletişimin ve sevginin imkansızlığı gibi konuları inceler. Bu konularda fikirleri olan düşünürler yardımıyla birşeyler karalayabilirsin.

2. sorunda ise vertigo filmindeki meşhur sahne var bir duyguyu kamera hareketiyle özdeşleştiren.
Alan derinliği denince yurttaş kane. yazdıkça yazası geliyor insanın
Argadaşlar, sinema tv 1. sınıf öğrencisiyim. Salı-Çarşamba günü sınavlarım var. Kendi fikirlerimi de katacağım elbette ama birkaç yorum alsam fena olmaz diye düşünüyorum. Hocamızın mesajını aktarayım direkt;

FİLM KÜLTÜRÜ sınavını "SİNEMA AKIMLARI" konusuyla DARALTALIM... Ancak birebir ezberlenmiş ve öylece kağıda aktarılmış bilgileri çok ciddiye almayacağımı belirteyim. Herhangi bir akımın diğerleriyle ve genel dünya sinemasıyla nasıl bir ilişkisi olduğu konusunda bilgi edinin. Bazı örnek filmleri izleyin... Mesela diyelim Dışavurumculuk. Dışavurumculuk, gerçekçi sinemayla ve İngiliz Belge Okulu'nun sinema anlayışıyla karşılaştırılsa çıkacak sonuçlar neler olur? Yeni Dalga Akımının genel özellikleri, yönetmenleri, ortaya çıkışı şudur şudur bilin fakat Yeni Hollywood ile ne tür ilişkileri vardır örneğin ya da var mıdır gerçekten ilişkisi? Yeni gerçekçilik akımı ile Yeni Dalga'yı karşılaştırsak neler çıkar ortaya?... Böyleyken böyle. Ayrıntılı olarak okuyun ve düşünün derim. Tek bir kitap/kaynaktan çalışmayın. Karıştırın biraz sağı solu...

Aklımda bir fikir var zaten. Hoca, sınavda tek bir akım verecek ve onun üzerinden yorum yapmamızı isteyecek. Lakin istediği şey, okuduğunuz gibi YARATICILIK; el emeği. Ben de akım filmlerinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu anlatmak için şöyle bir şey yapmayı uygun gördüm ki daha fazla puan alabileyim. :p

Marvel'ın what if serisini bilen vardır, öyle olsaydı nolurdu şöyle olmasaydı nolurdu gibi şeyler yazan bir çizgi roman serisidir.

Mesela adam bana yeni gerçekçiliği sordu diyelim sınavda ben yeni gerçekçilikten bir film alıp (atıyorum bisiklet hırsızları) onu alman dışavurumculuğa, ingiliz özgür sinemaya, dogma 95'e ve yeni dalgaya uyarlayacağım. Bisiklet hırsızlarının hikayesini baştan yazacağım yani. Misal,

Bisiklet hırsızları dışavurumculuk akımı baz alınarak çekilseydi başroldeki adam deli olurdu gider oğlun vururdu gibi gibi. (nasıl da salladım) tabii bu kadar kısa olmayacak uzun uzun yazacağım. 2 sayfa sürer gibime geliyor.

İşte bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek, yaratıcı arkadaşlar arıyorum. Hikayeyi belki ben değiştirebilirim ama ne kadar şey öğrensem kardır.

Diğer soruma geliyor sıra;

SİNEMA DİLİ SINAVI - "Sinemasal Anlatım Nedir?" Sorusunu, Anlatımın Öğeleri Bağlamında ve Çeşitli Film Örneklerine Dayalı Olarak Kompozisyon Düzeninde Cevaplayınız.

Anlatım ögeleri;

Çerçeveleme ve görüntü düzenlemesi

Görüş noktaları ve kamera açısı

Çekim ölçekleri, mercekler, alan derinliği

Devinim (kamera hareketleri, nesne hareketleri vd)

Kurgu

Filmsel gerçek ve filmsel uzam

Aydınlatma

Dekor, giysi, aksesuar, makyaj

İçerik, tema ve senaryo

Dramatik yapı

Renk

Ses ve müzik

Mizansen, oyuncu ve yönetim

İstenen şey şu; atıyorum Sin City renkleriyle meşhur bir filmdir, müzik denince akla gelen filmlerden biri Requiem for a dreamdir, aydınlatma denince akla korku filmleri gelebilir (az kullandıkları için), yine renk konusunda aklıma gelen örnek kişlovskinin serisi, dekor hoşgörüsüzlük, ben hur, gibi gibi. Film örnekleri arıyorum.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL