Kertenkele - Kadın Olduğum Gün

                                                  althttp://www.filimadami.com/afisler/7367.jpg" />

 

Molla kiligina girerek hapisten kacan riza adli bir hirsizin oykusunu anlatir. kara komedi tarzindaki film, iran'da cok buyuk ilgi gorunce mollalari haliyle rahatsiz etmis ve en nihayetinde yasaklanmis.

 

                                      althttp://www.filimadami.com/afisler/4638.jpg" />  

 

Üç farklı jenerasyonun İran’da kadın olmak üzerine yaşadığı problemleri anlatıyor film. İran sineması denince akla ilk gelen isim olan Mohsen Makhmalbaf’ın eşi olan Marzieh Makhmalbaf yönetmenliğindeki filmde, hikaye üç farklı episoda bölünüyor.

İlk bölümünde dokuzuncu yaşgününde artık İran geleneklerine görekadın olduğunu ve artık dışarıda gönlünce arkadaşı Hasan’la oynayamayacağını öğrenen Hava’nın hikayesini izliyoruz. İkinci bölümde kocasının izni olmamasına rağmen bir bisiklet yarışına katılan Ahoo’nun dramını, son bölümde ise alışveriş merkezindeki Hoora adlı yaşlı bir kadının bu zamana dek kullanmadığı ve reddettiği tüm beyaz eşyaları alışını izliyoruz.

Filmde çeşitli metaforlarla özgürlük kavramı her fırsatta vurgulanıyor. Ayrıca film müthiş final sahnesiyle de beyinlerimize kazınıyor.

halamutlukalanlardansupheduymakgerekir'in ikazına rağmen bir hata edip Kadın Olduğum Gün'ü izledim, elimde olmayan sebeplerden dolayı. Kısa süresi beni cezbetti ama etmez olaymış. Hiç beğenmedim ne yazık ki... İlk hikayede bir iki şey ve son hikayedeki sahildeki ev sahnesi hariç film hiçbir şekilde ilgimi çekmedi. Zaten ikinci kısmını ileri sara sara izledim. Ne güzel imgeler falan kullanmışta, azıcık senaryosunu sağlamlaştırsaymış da bizi boğmasaymış. Ben izledim, siz kaçın :) 

 

Not: Slave ve Hülya'ya bu mudur yani İran sineması diyorum :P

ya bunu görmedim de mesaj attım sana, yalnız bu filmle caanım iran sinemasını yargılamayalım lütfen, parçalar bütünü temsil etmiyor. diğer filmler seni kendine getirecek okg, majid majidi'nin o saf, insancıl kamerası tüm dertlere deva. marmoulak'ın da çok iyi bir mizahı var.

 kadın olduğum gün hakkında şimdilik sussam da yakında bi şeyler demeyi plalıyorum.

okgokg bu filmi ben önermiştim ama ben de beğenmedim hele ikinci anlatılan hikaye hiç cezbetmedi. Sondaki yaşlı kadının fantastik hikayesi daha bir iyiydi. Tamam çok anlatılan vardı. Ama istediğim şekilde değildi. Neyseki ben almam gereken tadı majid majidi filmlerinden almıştım ilk onları izledim iyi de ettim.

Filme dönersek 3 farklı yaştaki insanın kadınlığı ele alınmakta. Çocuk yaşta kadın yapılan Havva, bisiklet yarışındaki Ahu'ya kocası ve akrabaları tarafından uygulanan baskı ve Hure teyzenin boşa giden hayatınca sahip olamadığı şeyleri satın alarak bir nevi telafisi anlatılıyor. 

Ne diyim gerçekten doyurmadı beni. Söylenecek çok şey var gibi... yok gibi... 

Saçmalamadan bitireyim: kadın doğulmaz, kadın olunur(simone de beauvoir)

son bir şey kertenkeleyi izleyeyim mi? güzel miydi? 

bu eleştirileri okuduktan sonra daha çok merak ettim filmi.ya bu filmi beğenirsem diye korkmaya başladım.şaka tabi :)

Bakalım artık diğer filmlere :) Keşke seni dinleyip izlemeseymişim :)

Arkadaşlar Majidi'den başlayın önce dilerseniz :) daha garanti :)) 

kadın olduğum gün

valla ne desem bilemedim şimdi çünkü ben filmi beğendim :) sade ve basitti herşey ama beni sıkmadı bu durum.süresi de makuldü.kadınların kısıtlanmışlığının farklı boyutlarını anlatışı hoşuma gitti.özellikle birinci hikayeyi havvanın son oyun saatindekini telaşını ve ikinci hikayedeki ahunun ne olursa olsun pedal çevirmeye devam edişini sevdim.son hikaye de güzeldi.ama filmin özetindeki 'muhteşem final sahnesi' cümlesine takıldım.öyle muhteşem final falan göremedim ben.film başladığı gibi sade bir anlatımla bitti.ha muhteşem derken görsellik kastedildiyse eyvallah.görsel açıdan güzel sahneydi.bence fazla beklentiye girmeden izlenilebilir bir film.

kertenkele

mizahi açıdan güçlü bir film ve oldukça eğlenceli.iran sinemasında böyle bir örnek göreceğimi düşünmezdim.kertenkele rıza üçkağıtçı olduğu kadar sevimli de bir karakter.kaçışı yolculuğu gittiği kasabadaki halleri çok iyiydi.özellikle sürekli soru soran tiplere verdiği tepkiler çok eğlenceliydi.tabi bu komedi içinde göndermelerde yerli yerindeydi.sonu az çok tahmin edilebilir olsada sevdim bu filmi.özellikle sonlara doğru hapishane de yaptığı konuşma güzeldi...iki film içinde teşekkürler dostlar...

 

iran'da kadın olmak gerçekten zor.düşündüm de,sadece iran'da değil.dünyada kadın olmak zor.gelişmiş ülkelerde(kapitalizmin etkisiyle) sömürü aracı,gelişmemiş ülkelerde ise (tabi dinlerin etkisiyle) günahın kaynağı olarak görülür.kadınların kaderi değişmiyor bu konuda.:)

   açıkçası soraya'yı taşlamak (ikinci bir kez izlemeyi düşünmüyorum) tarzında çarpıcı bir film beklyordum.daha soft bir film çıktı karşıma.flm üç kadının (birisi sekiz yaşında),kadın olmalarından ötürü iran'da yaşadıkları zorluklar anlatılmakta.hikayeler birbirinden bağımsız bir şekilde ilerliyor.ben sıkılmadan filmi (süresi kısaydı sanki) izledim.sadece ikinci hikayede,pedalların gereğinden fazla çevirilmesinden dolayı biraz baydı.ama kadının bütün akrabalarının sırayla gelerek vazgeçrmeye çalışmaları komik olmuş.kısacası 'eh işte' kategorisine girebilecek bir film.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.