Muhteşem Yüzyıl

nıye her işte gayrı ciddiyiz ?

yorumlara bakıyorum biraz ciddiyet hemen arkasından lo lo lo .memleket bosuna bu hale düşmemiş.

neyse keyfinize bakın siz.

Aslında muhtesem yuzyılda sanırım harem hayatı anlatılıyor padişah suleymanln politk ve tarihi tarafı ile pek alakası yok varsa da haremlık tarafı ıle gundemde . Eh , harem yaşamda böyle imiş zaten , hatta arkadaşlar ,tehlıkelı bir pozisyona dusmemek ıcın tarıh bilgisi kıtlıgına rağmen tedbirli davranıp sansurlu senaryo yazıyorlar.
Etrafta dönmeye başlayan yeni sezon fragmanları hoşuma gitti.İlk fragmanda Pargalı,Kanuni,Hürrem üçlüsünün gergin ilişkisini çok iyi yansıtmışlar.Özellikle Pargalı'nın kaderinin onu nereye götürdüğünü anladığı an attığı bakış çok hoş.Ayrıca Ebu Suud Efendi'yle Tuncel Kurtiz'in kadroya katılması da süper olmuş.İkinci fragmanın son kısmında arka fonda verilen kaside de tam yerine oturtulmuş.O da fevkalade hoşuma gitti.Artık Hürrem'in cariyelerle savaşının bitip saltanat savaşının başladığı açıkça bu fragmanda ortaya konmuş.Pelin Karahan'a gelirsek , yermek istemiyorum ama rolünün hakkını veren onca kişinin arasında biraz sırıtacağına inanıyorum.Ayrıca çok küçük kesitleri yansıtıyor tabiki bunlar ama çocukluk ve gençliği arasında büyük bir karakter değişimi gördüm.Bu da hoşuma gitmedi yani o kız, bu kız olamaz hissiyatı yarattı.Ozan Güven Rüstem Paşa'nın üstesinden gelecektir.O hırsı görebildim gözlerinde.Üçüncü fragman içinse ne desem bilemedim , dizi başladığından ve küçük Mustafa gösterildiğinden beri hiç gelmesin istediğim sahneydi.Burası epey bir sansasyon yaratacaktır.

Ayrıca şu da var ki fragmanlar cidden büyük bir özenle hazırlanmış.Yani bu işlerden anlamam ama ışıklandırma , hafif karanlık hava , duyguların yoğunluğu , seçilen müzikler..Hani diyorum şunlar gibi olabilseydi eğer bu dizi bayağı kaliteli bir iş çıkabilirdi.Unutulmazlar arasında yerini kesin alırdı.

Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim.Elbette izleme oranını arttırmak için özellikle aşk üçgeni oluşturulmaya çalışıp kadınlar arasındaki güç savaşına değiniliyor.Ama bu sezon onca konuyu hakkını vererek işlemek varken uyduruk bir karakter yaratma nedir yahu.İranlı Leyla olayı cidden olmamış.Hiç olmamış.Hala Hürrem'e bir rakip getirelim çabaları.Şaka olsa keşke..
Bir de bu dizideLayoş denen şahsiyetine zaman görsem ya çayırlara bayırlara yayılmış üzümünü yiyor ya oturtmuş kucağına bir kızı eğlencenin dibine vuruyor ya da vay Süleyman sen misin benim dengim minvalinde bir şeyler attırıyor.Yahu bir kere olsun bari şunu da bir şeyler düşünürken planlarken ciddi ve etrafında olanları dikkate alan biri gibi çekin.Eski Yeşilçam filmleri geliyor gözümün önüne...[ Kelleni ödlek bedeninden ayırmaya geldim Anton o.O]
Adam haklı yahu. dizi bayağı bayağı yumuşatıyor olayların aslını. bakalım işler "siyaseten katl" olaylarına gelince ne yapacak senaristler? gerçekleri gösterecekler mi, yoksa son bölümde Süleyman'ın, Mahidevran'ın sarayda kalmasına ses çıkartmaması gibi yumuşatacaklar mı... Zira olayın aslında Mahidevran'ın Hürrem'e sadece bir tokat attığı, Hürrem'in gidip bunu Süleyman'a abarta abarta anlattığı, bunun üzerine de Süleyman'ın Mahidevran'ı saraydan sürdürdüğü ve hatta kendisine maaş bile bağlatmadığı yazılır kimi kaynaklarda. Mahidevran 80 küsür yaşında bir başına sefalet içinde ölmüş sonra. Hatta Süleyman'dan sonra tahta çıkan oğlu Selim (Hürrem'in oğlu elbette) bile daha insaflı davranıp kadına maaş bağlatmış.
Son günlerde belli bir zevat, s.çamasa Kemal\'den bilmeye başladı.

Bunlar insanı zorla Kemalist yapar. Faşist olduk sıra Kemalizm\'de.

Mumyalaşmış Kemalistler\'in cesetlerini dürtüklemeyi marifet sayan adamların iki tanesi bir araya gelip şu içki yasağı ile ilgili iki kelam edemedi. Demek ki ya adam değillermiş ya madam. Ölüseviciler.
kemalci milli eğitim yüzünden olmuş; evet liberal bir sitede bu protestonun sosyolojik açıklaması olarak bunu yazmışlardı koptum :D (ki ben kemalist değilim ama insanların mal olmasının resmi ideoloji değil bu mallığı bilerek seçtiklerinden kaynaklandığını düşünüyorum; kimse bilmeden yanlışlıkla faşist; mukadesatçı-bu sözcük böyle mi yazılıyor bilmiyorum umrumda da değil açıkçası- solcu vs olmaz)
Şişşşşş i.bne padişah mı olurmuş.

Sen de gaybolursun bak,demedi deme :)

Made in Turkey Hizbullahçılarını saldılar piyasaya her an birilerini gaybedebilir bu adamlar.

Sakat işler bunlar.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL