Yazılmış En İyi 3 Kitap

Filmlere baktıkça en çok şu üçünün referans alındığını görüyorum. Sevdiğim filmler de bu kitaplar doğrultusunda gidiyor diyebilirim. (Hakkında makale okumayı en sevdiğim 3 kitap da bunlardır ayrıca)

 

1-Faust

2-Alice 

3-İlahi Komedya

Faust'u taze taze okumuş biri olarak hiç beğenmediğimi söyleyebilirim :) İlahi Komedya güzeldir fakat bu yazılmış en iyi üç kitap arasına alamam ne yazık ki. Benim için;

 

1) Koku

2) Monte Kristo Kontu

3) 1984

Haklısın faust ve ilahi komedya şiir şeklinde aktarılmı kitaplar hatta şunu da diyebilirim alice harikalar diyarında da masal ama dediğim gibi bu 3 kitap hakkında yazılmış kitaplar ve makaleler sayesinde çok iyi anlamış oluyoruz bu 3 kitabı. Yazılmış en iyi 3 kitaptan ziyade sinema ve diğer romnları etkilemiş, kendi mitini karakterini oluşturmuş kitaplar bahsettiğim (Başlık kısa olsun istedim) 

Örneğin:

Alice harikalar diyarında, matrix, the game, resident evil, serial experiment lain,  gibi

Faust: şeytanın avukatı, angel heart, hellraiser, spawn, death note gibi

İlahi komedya ise, Hannibal, jacob's ladder, silent hill, karayip korsanları, aşkın rengi

gibi iyi filmler, bu saydığım üç kitaptan referans almıştır. Diğer çoğu filmde de benzer karakterler, mekanlar görebilirsin. 

O yüzden sevdiğim tür olsun, hikaye ve atmosferi olsun bu 3 kitabın etkisini hissettiğim filmleri araştırıyorum daha çok.

 

O zaman kendi mitini yazmış kitaplar dersek 

1) Yüzüklerin Efendisi

2) Dracula

3) Dr. Jekyll ve Mr. Hyde (Belki biraz da Frankenstein)

 

 

Şu linkler işine yarar o zaman :) 

Alice

İlahi Komedya

Faust

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.