Kara film:Bir bilinmezlik

Bildiğiniz gibi kara film tarzı herkese hitap etmeyen bir tarzdır.Öncüsü Orson welles olan bu tarzı gerçekten yakalamayı başarmış bir film varsa o da Yurttaş Kane'dir..

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/5/52/TaxiDriver1.jpg" alt="alt" width="200" height="140" />

 

Taxi Driver

billy wilder da bu işin babalarındandır.kara film dediğimiz türü yukarılara taşıyan insanların başında gelir.

Double Indemnıty

The Lost Weekend

Sunset Blvd

 

Günümüzde ise coenler bu türü en iyi perdeye yansıtanlardandır.

 


Humphrey Bogart kara film üstadlarından biridir,filmlerini izlemenizi tavsye ederim

 

özellikle maltese falcon 1941

high sierra 1940

casablanca 1942

 

Kara filmin önemli örneklerinden biri.

The Big Sleep

 

Yönetmeni Howard Hawks, yaklaşık 40 yıl sonra Scarface'in senaristliğini de yapmıştır.

kara filmlerin ortaya çıkışında alman sinemasının önemli bir yeri vardır.  fritz lang için kara filmlerin öncü yönetmenlerinin en önemlilerinden biridir diyebiliriz. orson welles kara filmin öncü yönetmenlerinden tam olarak olmamakla beraber bu türe önemli katkıları olmuş bir yönetmendir. özelikle " touch of evil "  ve  "third man"  filminde kara filmin bütün özellikleri en yetkin biçimde kullanılmıştır, bu filmler teknik olarak ta karakteristik  ve başarılıdır. kara filmler içersinde french noir'in da önemli bir yeri vardır. hollywood kara filmleri ve french noir filmleri uzun bir süre birbirinden etkilenmiştir. french noir filmleri gelenkesel yapıdan az bir farkla sıyrılmaya çalışmakla beraber arstistik yönden daha başarılıdır. ( french noir'dan özellikle jean-pierre melville filmlerini tavsiye edebilirim )

 

günümüzde bu türde çekilen filmler neo-noir olarak adlandırılmaktadır. günümüz temsilcileri olarak coen kardeşler sık sık anılmaktadır. bu türün gelecekte geçenlerine tech noir denmektedir, örnek olarak ta blade runner filmi verilebilir.

Hitler'in palazlanmaya başladığı dönemde çoğu yahudi olan Alman ekspresyonist yönetmenler ABD'ye göç etmişler. Ekpresyonizmi Almanya'da olduğu gibi amerikalılara yutturmak zor tabi. haliyle bu yönetmenler polisiye, gerilim türü filmleri ve ekspressyonizmi harmanlayarak kara film diye bir hareket çıkarmışlar ortaya. Bu filmlere bu karanlık atmosferi veren bir başka etmen ise "hard-boiled fiction" olarak adlandırılan kitaplar olmuş.Bu kitaplardaki sert dedektifler, kanlı paralar, ihanet vs. gibi öğeler doğrudan geçmiş filmlere.

 

Kara Film (Film Noir) terimi de birkaç yıl içerisinde Fransız eleştirmenlerin A.B.D'deki bu eğilimi anlatmak ortaya attıkları bir terim olmuş. Yani, "hadi biz kara film çekicez şimdi" gibi bir tavır olmamış bu yönetmenler arasında.   

Kara film deyince Fritz Lang'ın The Big Heat filmini tek geçerim.

 

 

After Hours olabilir mi acep?

Filmi izlemedim, lakin görüşler ve yorumlar kara mizah olduğu yönünde. Film noir örneklerinde mizah ögesi bulunmuyor. daha karamsar ve içinden çıkılmaz bir atmosfer hakimdi şimdiye kadar izlediğim filmlerde. 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.