Goethe-Institut Istanbul

04.12.09  / 19.00

Bern Mucizesi
2003, 117`, renkli
Yönetmen: Sönke Wortmann
Oyuncular: Louis Klamroth, Peter Lohmeyer, Katharina Wackernagel

 

1954 yılına ait iddialı bir genel panorama. Filmde, Bern Dünya Futbol Şampiyonası’ndaki beklenmeyen zafer, Ruhr bölgesindeki zor yaşamla birleştirilmiş. Savaştan geç geri dönen bir adam, tekrar sivil yaşama uyum sağlamak zorundadır. Federal Almanya dünya şampiyonu olur ve aile tekrar barış ve huzura kavuşur.

 

Goethe-Institut
Yeni Çarşı Cad. 32
Beyoğlu - İstanbul
Almanca, Türkçe altyazılı
Giriş ücretsizdir

11.12.09, / 19.00

Berlin’de Yaz
2005, 105`, renkli
Yönetmen: Andreas Dresen
Oyuncular: Inka Friedrich, Nadja Uhl, Andreas Schmidt, Stephanie Schönfeld

 

Nike ve Katrin Berlin’deki ılık yaz akşamlarını büyük bir apartmanın balkonunda geçirmektedirler. Bol miktarda şarap içerek, hayatın sorunları üzerine çoğu zaman sabahın erken saatlerine kadar konuşurlar. Başarısız bir akademisyen olan Katrin başvurular ve iş görüşmeleri arasında gidip gelirken, yaşlı bakıcısı olan Berlinli alımlı Nike hayatında biraz da olsa refaha ulaşmıştır. Bu refahı birdenbire hayatına giren uzun yol şöförü Roland ile paylaşmak istemektedir. İki kadının dostlukları Nike’in hayatındaki bu yeni adamla birlikte bir sınavdan geçecektir.

 

Goethe-Institut
Yeni Çarşı Cad. 32
Beyoğlu - İstanbul
Almanca, Türkçe altyazılı
Giriş ücretsizdir

18.12.09 /  19.00

Hayaletler    Gespenster
2005, 85`, renkli
Yönetmen: Christian Petzold
Oyuncular: Julia Hummer, Sabine Timoteo, Marianne Basler, Benno Fürmann

 

Paris’ten Berlin’e giden bir adam, orada eşini aramaktadır. Spandau’daki bir psikiyatri kliniğinde onu bulur ve Paris’e geri götürür. Eşi, her yıl Berlin’e gitmekte ve orada 1989 yılında daha üç yaşındayken kaçırılan ve bir daha bulunamayan kızını aramaktadır. Kadın bir gün bir kızla karşılaşır. Nina boş gezen, işsiz güçsüz biridir ve hırsız Toni ile takılmaktadır. Kadın, Nina’nın kayıp kızı olduğuna inanır. „Hayaletler, ölü olduklarına inanmak istemeyen silüetlerdir. Yaşayanlar ve ölüler arasında dolaşırlar. Sevginin onları tekrar canlandıracağını ümit ederler. Filmin konusu böyle silüetler.“ (Christian Petzold)

Goethe-Institut
Yeni Çarşı Cad. 32
Beyoğlu - İstanbul
Almanca, Türkçe altyazılı
Giriş ücretsizdir

Christian Petzold'a dikkat! son dönem alman sinemasında takdire şayan filmler yapar kendileri.

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.