13. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali

6 Mayıs’ta başlayacak 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde 11 ülkeden 13 film FIPRESCI Ödülü için yarışacak. Yarışmada Türkiye’yi 11’e 10 Kala ve Köprüdekiler temsil ediyor.
6-13 Mayıs 2010 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleşecek 13. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin 24 TV desteğiyle düzenlediği “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde yer alan yepyeni 13 film, Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği (FIPRESCI) Ödülü için yarışacak. 

Türkiye’den Ceylan Özçelik, Fransa’dan Dominique Martinez ve Almanya’dan Kirsten Liese’den oluşan FIPRESCI Jürisi, Cannes’dan Venedik’e, Locarno’dan Tribeca’ya uluslararası festivallerden ödüllü 13 film arasından birini seçecek ve kazanan film Festival’in kapanış töreninde açıklanacak. 

Uçan Süpürge'nin Filmleri

Tanıtım Filmi

Tema: ‘Kötülük’
Bu sene 13. yaşını kutlayacak Festival, 13 rakamına atfedilen “uğursuzluk” inancından da ilham alarak temasını “Kötülük” olarak belirledi. Kadınların mitolojiden dinlere, edebiyattan sinemaya uğursuzluğun ve kötülüğün kaynağı ya da temsilcisi olarak gösterilmelerini sorgulayacak olan Festival, çekici, kışkırtıcı, hüzünlü, karamsar ya da eğlenceli filmler eşliğinde cadı olmayı seçmiş kadınların hikayelerini seyirciyle buluşturacak. Bu kadınların kimi itaatsiz, kimi azize kimi de katil olarak çıkacak karşımıza. Onları aslında “kötü” yapan şeyleri anlamak da Festival seyircisine düşecek.

 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.