Belirsiz Gece Suare No:64 - Giuseppe Tornatore filmleri: 1900 Efsanesi & La migliore offer

La migliore offerta -  The Best Offer (2013)

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/54521.jpg" />

 

Virgil Oldman (Geoffery Rush) Orta Avrupalı bir antikacı, sanat adamı, sanat danışmanı  ve 16, 17, 18. yüzyıl eserlerinde uzmandır. Aynı zamanda açık artırma yöneticisidir. Kadın yüzlerine ait paha biçilmez bir tablo kolleksiyonu, müreffeh bir hayatı, şahane bir evi, tekdüze bir yaşamı vardır. Altmışlı yaşlarında, donmuş bir kalp, kadınlarla ilgisi ise tablolarından ibaret... Tabloları evinde şifre ile açtığı özel bir bölümde muhafaza etmekte ve aynı zamanda hepsine garip bir tutkuyla bağlıdır...

 

Tabloları ise yöneticiliğini yaptığı müzayedelerde kirli oyunlarla, Billy'nin (Donald Shuterland) yardımıyla ele geçirmektedir...

 

1900 Efsanesi - La leggenda dell pianista sull' oceano ( 1998 )

 

althttp://www.filimadami.com/afisler/1558.jpg" />

 

Virginian adındaki transatlantikte görev yapan Danny Boodman, 1900 yılının ilk haftasında balo salonunda üstünde T.D. Lemons yazan bir kutunun içinde yeni doğmuş bir bebek bulur. Bebeği herkesten gizleyen Danny, onu evladı gibi görmeye başlar. Ona, kendi adını, bulduğu kutunun üstünde yazanları ve bulduğu yıl olan 1900 (Novecento) ismini koyar.

Yasal yollarla elinden alınır korkusuyla Novecento’yu asla gemiden indirmez. Fakat Novecento 8 yaşındayken, Danny makine dairesindeki bir kaza yüzünden ölünce yetim kalır. Bir gece piyano çalmaya başlayan Novecento gemideki herkesi kendine hayran bırakır; piyano çalmaktan vazgeçmeyen Novecento, yayılan ününe rağmen, doğup büyüdüğü gemiyi asla terk etmeyecek, arkadaşlığı, aşkı ve hayatı da burada tanıyacaktır. 

Alessandro Baricco'nun kitabından uyarlanan, Jazz efsanesi Jelly Roll Morton ile Novecento’nun piyano ile yaptıkları karşılıklı atışma sahnesi hafızalardan silinmeyen filmin yönetmen koltuğunda oturanNuovo Cinema Paradiso ile bir sinema şaheserine imza atmışGiuseppe Tornatore tekrardan unutulmayacak bir filme imza atıyor. Filmin birçok ödül almış müzikleri de İtalyan besteci Ennio Morricone'ye ait.

 

1900 efsanesini izleyebildim sadece :)

Roth yine döktürmüş, bence yardımcı oyuncu da çok başarılıydı. Ayrıca çocuklar inanilmaz sevimliydi, sepetin içinde yaşadı yavrum.

---Spoiler---

Deniz tutması sahnesi beni çok güldürdü, bütün hayatını gemide geçirmek böyle olmalı diye düşündüm. Merdivendeyken de gözlerim doldu, bir türlü aşamadı sınırlarını. Filmin sonunu bağlayan da o merdivenlerdi zaten, göremediğinin müziğini yapamamak, çok hoşuma gitti. Filmi izlemeden önce de ününü duyup defalarca izlediğim düello da bonus gibiydi. Müzikten çok 1900 ün hayal dünyasına odaklanabilirdi belki daha farklı bi dram çıkardı ortaya, ama böyle de gayet güzel bence. 

uzun bir aradan sonra yeniden film izleyebilmek ne guzel bir şeymiiş hele ki the best offer gibi mükemmel bir filmle sahalara dönmenin değeri ölçülemez :)) uzun zamandır listemde olan bir filmdi ama vesile olanlara ayrıca teşekkür ederim...

 

ne yalan söyleyeyim daha farklı bir tür film bekliyorduma ama beklentilerimin üstünde  çıktı. nasıl başladı nasıl bitti anlayamadım doğrusu. oyunculuklara laf yok..ne bileyim işte benim açımdan çok doyurucu bir filmdi.

1900 Efsanesi

Bu film için ne diyim ne yazayım duygularımı nasıl ifade edeyim bilemiyorum. Filmi çok çok beğendim. Çok etkileyici bir film. 1900'ün hikayesini dinlemek çok güzeldi. Ben çok fazla beğendiğim filmlere yorum yapamıyorum kilitlenip kalıyorum böyle. 

"""""Spoiler""""""""

1900 ve Max'in aralarında geçen her konuşma çok etkileyiciydi.

selam arkadaslar :)

bu iki yonetmenın fılmlerını ızleme ve yorum yazma suremız nedır acaba ?

Pazartesiye kadar süremiz :) 

Emre spekülasyonlara sebep oluyor bu konuda Oğuzhan. Çarşamba son gün diye kandırdı beni :p

Bakıyorum da başka başlıklarda spekülasyonlar devam ediyor Emre Bey :p

1900 Efsanesi'ni şimdilik izleyemeyeceğim fakat suareden La Migliore Offerta çıktığı için o kadar sevinçliyim ki :) Biliyorsunuz ki filmi izlediğimden beri, çığırtkanlık yapıyorum. Hatta hile hurdayla bu senenin en iyi filmi de seçtirdim :P Şahsen filmdeki Geoffrey Rush performansı, benim için unutulmazdı. O umut ve kırgınlık hissini o kadar iyi yansıtmıştı ki... Filmin sonunda insanın içi gidiyor. Hayır sonunu bile bile izlediğim bir filmin, sonunu bangır bangır belli eden filmin, insanın yüreğine oturması bir yönetmenlik harikası değil de nedir? Filmdeki müzikler, dekorlar... Sanatla iç içe geçen bir film. Sadece sinemaya değil, müziklere, tarihi eserlere, tablolara dokunan harika bir film. Bu filmi izlemeyen, bu sene film izledim demesin bence :P O derece iddialıyım :) 

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.