İFLAS ETMİŞ BİR RESSAMIN EVİNE GİREN HIRSIZ, DAHA SONRA RESİMLERİNİ ÇOK PAHALIYA SATIYOR... SORU

M

Konuyu Açan: mimarerdem

26.08.2014 21:51

Aslında başlıkta her şeyi özetledim. Bir ressam var, iflas etmiş, boya alacak parası kalmamış, sonra bir gün bi hırsız evine girip tüm elektronik eşyalarını çalıyor, giderken bir tablosunu da yanında götürüyor. Sonra bu hırsız resme bir hikaye yazıp (ressamı savaşa katılmış, karısını kaybetmiş hayata küsmüş, sonra resme başlamış gibi) tabloyu çok yüksek bir rakama satıyordu. sonra tekrar evine geldiğinde adamla karşılaşıp durumu anlatıyor. Ressamın menajeri olup çok para kazanmaya başlıyorlar ve olaylar gelişiyor...

bayadır arıyorum fakat bulamadım....

teşekkürler
şu filmleri buldum bu konuda

How to Steal a Million(1966), about the recovery from a Paris museum of a fakecellinicommitted by the character's grandfather, before its discovery and exposure as such.

Gambit(1966), starring michale caine

Once a Thief(1991), directed byjohn woo, follows a trio of art-thieves in Hong Kong who stumble across a valuable cursed painting.

Hudson Hawk(1991) centers on a cat burglar who is forced to steal Da Vinci works of art for a world domination plot.

In the 1999 remake ofThe Thomas Crown Affair, the title character is a stylish, debonair playboy who steals art for amusement rather than for the money (arranges the theft of cash from banks, not art).

InEntrapment(1999), an insurance agent is persuaded to join the world of art theft by an aging master thief.

The Maiden Heist(2009), three museum security guards who devise a plan to steal back the artworks to which they have become attached after they are transferred to another museum.

Headhunters(2011), a corporate recruiter who doubles as an art thief sets out to steal a rubenspainting from one of his job prospects.
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL