Hz. Muhammed’in kabrini koruyan Medine muhafızı Fahrettin Paşa İle İlgili Bir film Var mı? SORU

A

Konuyu Açan: agathachristie

13.10.2012 18:07

Hz. Muhammedin kabrini koruyan Medine muhafızı Fahrettin Paşa İle İlgili Bir film Var mı?

1. Cihan Harbi'nde Şerif Faysal İngilizlerle anlaşıp isyan eder Hazreti Muhammedin kabrini korumak, Medine muhafızı Fahrettin Paşanın açlıktan dişleri dökülen Anadolu Mehmetçiğine kalır bu destanla alakalı bir film var mı konuyla alakalı Hasan Pulur'un bu muazzam yazısını kopyalıyorum.

Hasan Pulur

h.pulur@milliyet.com.tr

Olaylar ve İnsanlar

Yakın günlerden

İnsan bazen eski yazılarını görünce, haksızlık yaptığını anlar üzülür, beğenmez, bu da böyle mi yazılırmış... diye, bazılarını da pek beğenir, odada kimse yoksa, elime sağlık diye böbürlenir, ama herhalde en kötüsü yazdığından utanmasıdır, çok şükür öyle bir yazı hatırlamıyoruz. Eski yazıları daha çok okuyucular kurcalar; şöyle bir yazı yazmıştınız, saklamıştım ama kaybettim, bulup gönderir misiniz? Tarih ya da yaklaşık bir tarih söylese kolay... Geçenlerde biri Araplarla ilgili bir yazımızı istedi; o günlerde memlekette Aşk-ı Arabi esiyor ki! Tayyip Beyin van minütü Arap yarımadasını kasıp kavurmuş, hele Suriye ve Irakla dostluğumuz, anlatılır gibi... No problem değil, sıfır problem... Bugün kanlı bıçaklı olduğumuz Beşir Esad ailesiyle özel ilişki kurulmuş, Emine Hanım bayan Esadı davet etmiş, nasihat etmiş, gidip gelmeler, ortak bakanlar kurulu, aralıksız altışar saat süren sohbetler... * * * İşte o günlerde, sanki bugünleri tahmin edercesine -münafıklık bu ya- aşağıdaki yazıyı yazmışız, okuyucunun istediği bu yazı... Ne yapacak? Ona karışamayız, bizde hizmette sınır yoktur. O yazıyı siz de bir kere daha okuyun... * * * Demek biz hala Birinci Dünya Savaşında, Dördüncü Ordu Komutanı Cemal Paşanın anlattıklarına kanıp orda kalmışız... Hani Araplar İngilizlerle anlaşıp, Osmanlı ordusunu arkadan vurmuşlardı ya! Meğer artık öyle değilmiş... Araplar Osmanlı egemenliğinden kurtulmak için isyana kalkışmadan önce Cemal Paşa, Suriye ve Beyruttaki görüntüyü anlatır: Suriye ve Beyrutta istiklal çığırtkanları o kadar çoğalmıştı ki hükümet zayıflamıştı, Osmanlı valisinin adını köpeklerin boynuna levha asacak hale gelmişlerdi. Cemal Paşa bir gün, isyanın başı Şerif Hüseyinin oğlu Şerif Faysalı yanına çağırır ve der ki: Ben size gayet açık bir lisanla söylemek isterim ki eğer dost isek onun icaplarını tamamen icra edelim. Yoksa maksadınız başka ise, rica ederim, silahlarınızı elinize alınız, hemen isyan ediniz. Hiç olmazsa o zaman şimdiki komedyalara nihayet vermiş ve iki düşman gibi karşı karşıya çıkmış oluruz. * * * Şerif Faysal, Cemal Paşaya karşılık vermeye çalışırken, adeta yüzünde kan kalmamıştır, der ki: Aman paşa hazretleri! Böyle şeyleri bize nasıl isnat edebilirsiniz? İslam halifeliğinin en sadık hadimleri olmakla iftihar eden ve Allahın resulüne mensup olan bir ailenin efradı nasıl olur da hain olur? Allah aşkına fikrinizi ve düşüncelerinizi değiştiriniz. Ne ben, ne pederim, ne de kardeşlerim bu devlet ve millete hain değiliz! Cümlemiz ekmeğini ve nimetini yediğimiz şanlı hanedanın ve onun devletinin köleleriyiz. Biraderimle muhafız Basri Paşa arasındaki ihtilafları halledeceğime ve kardeşimi buraya getirip ellerinizi öptüreceğime itimat ediniz. * * * Ve sonra... Şerif Hüseyin iki gün sonra İngilizlerle anlaşıp isyan eder, Hazreti Muhammedin kabrini korumak, Medine muhafızı Fahrettin Paşanın açlıktan dişleri dökülen Anadolu Mehmetçiğine kalır. * * * Ya şimdi bu kardeşlikten pek hoşlanmayıp, hazmedemeyenler. Onların halini de rahmetli Bölükbaşının babası gibi yiğit, lafını esirgemez oğlu, büyükelçi, MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı anlatır: Hepimiz Ermeniyiz, hepimiz Filistinliyiz, hepimiz Rumuz diyoruz. Fakat hepimiz Türküz diyemiyoruz. Filistin bayraklarıyla cenaze namazı kılıyoruz, Türk bayrağı yok. * * * Evet, hizmette sınır olmadığı gibi münafıklıkta da sınır yoktur. O tarihte bu yazıyı yazmışız. Sanki bugünleri yazar gibi... Serde münafıklık var ya!
Bir mesaja cevap veriyorsunuz.
GİRİŞ YAP
Şifremi Unuttum!

ÜYE DEĞİL MİSİNİZ?

HEMEN ÜYE OLUN
Aktivasyon Mailim Gelmedi!
ŞİFREMİ UNUTTUM
AKTİVASYON MAİLİ GÖNDER
ÜYE OL