Şimdi Berlin'de olmak vardı..

Berlinale 11 şubatta 60.kez başladı..

Yarışmalı bölüme Semih Kaplanoğlu’nun "Bal" adlı filmi katılıyor.

Panorama da Reha Erdem’in "Kosmos", Forum bölümünde Tayfun Pirselimoğlu'nun "Pus" ve Nuri Bilge Ceylan’ın ilk uzun metrajlı filmi “Kasaba” izleyicinin beğenisine sunulacak.

Ama festivalde Türk imzalı filmler bununla da sınırlı değil. Türk kökenli yönetmenlerden Thomas Arslan’ın „Gölge“ filmi ve Feo Aladağ imzalı "Die Fremde" (Yabancı) ayrıca İtalya’dan Ferzan Özpetek’in yönetmeni olduğu "Mine Vaganti" Berlinale’de öne çıkan filmler arasında.

 

bestreaction dan berlin e otobüs kaldırmasını istiyoruz ;)

Evet sevgili apartman yöneticisi, ne ki 2 adımcık yer, berlin :)

2006 yılında “Grbavica: Esma’nın Sırrı” filmiyle Berlinale’de “Altın Ayı” kazanan Boşnak kadın yönetmen Jasmila Zbanic, “Na Putu” (Yolda) filmiyle yine “Altın Ayı”yı istiyor. Senaryosunu da yönetmenin yazdığı filmin başrolünde “Esma’nın Sırrı”nda da oynayan Mirjana Karanovic var. 

Roman Polanski’nin “The Ghost Writer” (Yazar Hayalet) filmi de “Altın Ayı” için yarışıyor. Robert Harris’in romanından uyarlanan mistik-gerilim filminde Ewan McGregor, Pierce Brosnan, Olivia Williams, Kim Cattrall, Tom Wilkinson, James Belushi, Timothy Hutton ve Eli Wallach başrolü paylaşıyor. ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere ortak yapımı bu filmde Hayalet yazar, eski İngiltere başbakanı olan Adam Lang’ın hatıralarını yazmak için, Amerika’nın doğusunda okyanusun ortasında bir adaya kapanır. Ve Lang öldürülür. Bu entrikalarla örülü politik-gerilim filmi.

Avusturya-Almanya ortak yapımı olan 1974 doğumlu Alman Benjamin Heisenberg’in yönettiği “Der Rauber” (Haydut), Martin Prinz’in romanından uyarlandı. Filmin senaryosunu yazarla beraber yönetmen yazmış. Film, Johannes Rettenberger (Andreas Lust) adında hobi olarak banka soyan bir marantocunun hikâyesini anlatıyor.

İran-Almanya ortak yapımı “Shekarchi” (Avcı) filmini Rafi Pitts yönetti. 1967 doğumlu yönetmen İran’da “yeni dalga” yönetmenlerinden biri olarak değerlendiriliyor. Yönetmen bu filminde Ali Alavi karakterini canlandırmış. Filmde, iki polisi öldüren bir gencin hikâyesini anlatıyor.

“My Name is Khan” (Benim Adım Han) filmini 1972 doğumlu Hintli Karan Johar yönetti. Film, Mumbai’de, yani Bombay’da yaşayan otistik bir Müslüman Rizwan Khan’ın gerçek hikâyesini anlatıyor. Mandira’yla evlenen Rizwan, San Fransisko’ya göç ediyor. Sonra 11 Eylül yaşanıyor. Onun otistik olduğunu bilmeyen yetkililer, Rizwan’ı şüpheli terörist olarak tutukluyorlar.

Hadi ahali Berlin'e gidiyoruz. :)

seni önce bi maslakta görelim sonra berlin'e ucarız(: 

Bal Altın Ayı ödülünü almış...İzleyip görmek lazım. :)

Ödüllü olması bir avantaj ama benim inanasım gelmiyor yarışan tüm o filmlerden daha iyi olabileceğine..Sanırım bu kkanıya varmamın sebebi yumurta filmidir.Güzeldi ama sadece o kadardı..

içimi acayip bir sevinç kapladı bal altın ayı aldı diye ama neden? (sadece bir türk filmi bu ödülü aldı diye değil) tam anlayamıyorum :)

sabırsızlıkla bekliyorum filmi !

Aslında Türk sineması adına gerçekten çok büyük bir adımdır bu. Her şeyiyle bir Türk yapımı Türk filmi almış oldu ödülü..Ben de dört gözle beklemekteyim filmi. :)

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.