Filmmor İstanbul Modern'de

''Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yarın İstanbul'da başlıyor. Ardından Kars, Sinop ve Paris'e gidecek

 

 

İSTANBUL - Filmmor Kadın Kooperatifi’nin düzenlediği 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, yarın İstanbul’da başlıyor. Kadınlarla birlikte kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek için 2003 yılında kurulan ve sadece kadınların katılımına açık olan Filmmor Kadın Kooperatifi bu yılki festivalde, 20 ülkeden 53 filme yer veriyor. Filmlerin yanı sıra her yıl olduğu gibi yine pek çok panel ve söyleşi de etkinlikler arasında.

Festival; İstanbul’da Fransız Kültür Merkezi, Goethe Entitüsü, İstanbul Modern ve Melek-Filmmor Akşam Festivali’nde salonlarının ardından 10-11 Nisan’da Kars, 17-18 Nisan’da Sinop’ta olacak. Ayrıca bu yıl, Creteil Kadın Filmleri Festivali (Festival De Films De Femmes) ortaklığıyla 31 Mart-6 Nisan arasında Türkiye’den kadınların filmleri Fransa’ya gidecek. 

Sekiz bölümde gösterim

18 Nisan’a kadar devam edecek 8. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nin bu yıl tek bir teması yok. Filmler, sekiz farklı bölümle gösterilecek. Bu bülümler: Feminist sinemanın öykücüsü ‘Marleen Gorris Toplu Gösterimi’, geçen yıl hayatını kaybeden feminist sinemacı ‘Carole Roussopoulos’, ‘Ermenistan KIN (Kadın) Filmleri Festivali seçkisi’, ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Cins Cinsiyet Cinsiyetler’, ‘30 Yıl Sonra 12 Eylül’, ‘Sinemada Kadınlar: Melek ya da Şeytan, Masum ya da Fettan ya da Hiç Kimse’ ve ‘Kadınların Sineması’ndan oluşuyor. Bu bölümde filmleri yer alan yönetmenler söyleşilere de katılacak. 
Yarın 21.00’de İstanbul’da başlayacak festivalde gündüz seansları 14:00, 15:30, 17:00 ve 19:00’da. Akşam Festivali başlıklı gösterimler ise her gün 21:00’de. Festivalin İstanbul ayağı, 21 Mart akşamı ‘en cinsiyetçi’ filmlerin belirleneceği 2. Altın Bamya Ödülleri töreniyle sona erecek''

9. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başladı..!

 

25 ülkeden, 88 kadın yönetmenden 60’ı aşkın filmle 12-20 Mart’ta İstanbul’da, Ardından Van, Antalya ve Trabzon’da, 9. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’yle Elbette Eşitiz Diyoruz!  

Eşitiz Dedik! 

Yılı yine, bir yandan yaşamın her alanına sirayet etmiş bunca eşitsizliklerin cinskırım halini alan kadın cinayetlerine varan sonuçları, bir yandan kadın-erkek eşitliğine karşı açıklamalar, eylemlerle geçirince artık duyulması dileğiyle: Eşitiz Dedik! 

Bu yılki festivalin tema-sözüne:

 - Alınamaz, verilemez, çalınamaz, kazanılamaz, dikilemez, biçilemez olan ama hala metreyle ölçüp teraziyle tartmaya kalkanlara rastlanan,

- Yasalarda olan ama fiiliyatta evrile çevrile yok edilen,

- İdraki ve inşası için fizik-biyoloji, fıtrat-yaradılıştan öteye geçmeyi gerektiren eşitliğin artık anlaşılır ve yaşanır olması dileğiyle: Eşitlik Dedik! 

Şimdi bültenle, afişle, yaklaşan festivalle söze devam ediyoruz:

Hiç tartışılacak yanı yok Elbette Eşitiz!

Asıl mesele Yaşarken Eşit miyiz? 

Haydi Festivale… Evin işi, çarşının telaşı, hayat gailesinden ötesini hak ettiğimiz için,Şehre-çoğu festivale-sinemaya gelmeyen kadınların sinemasından filmler görmek için, Dünyanın yirmi beş ülkesinden kadınlarla, sözleri, deneyimleri, düşleri, filmleriyle buluşmak için…Eşitliğe cinsiyetiniz ya da konumunuzdan dolayı direnmek eğilimindeyseniz kadın-erkek eşitliği fikriyatını anlamaya giriş için…Ya da başka türlü bir festival keyfi yaşamak için… Haydi festivale… Filmmor Kadın Filmleri Festivali Ekibi

Bir mesaja cevap veriyorsunuz.